ارسال شده در 1397/07/14

افرا سرخ ژاپنی

بسم الله الرحمن الرحیم

افرا سرخ ژاپنی یکی از زیباترین درختان تزیینی می‌باشد که جزو گیاهان بومی ژاپن، کره جنوبی، کره شمالی، شرق مغولستان، چین و جنوب روسیه است. افرای سرخ ژاپنی درختی است سایه‌پسند و در جنگل زیر سایه درختان رشد می‌کند، همچنین این درخت کند رشد و کوچک است و دارای ارتفاع 6 الی 10 متر می‌باشد. فرم تاج این درخت به‌صورت گلدانی و متقارن با تراکمی متوسط است.

این درخت دارای سیستم ریشه‌ای سطحی است و میزان آلرژی‌زایی این درخت بر اساس درجه‌ی OPLAS، 5 درجه است.

افرای سرخ دارای برگی پهن و خزان کننده است و برگ‌های آن 5 الی 9 لوبه با تقسیمات عمیق هستند، همچنین عرض برگ‌های آن بین 5 الی 10 سانتی‌متر است و لوبه های آن به شکل سرنیزه است، برگ‌های آن به رنگ سبز روشن و یا قرمز است. برگ‌های این افراها در پاییز به رنگ سرخ، زرد و یا لیمویی می‌باشند.

گل‌های افرای برگ پنجه‌ای در ماه خرداد و تیر به مدت 2 هفته گل‌های سفید، صورتی، قرمز و یا ارغوانی در آن نمایان می‌شود.

افرای سرخ نسبت به سرمای شدید و وزش باد بسیار حساس است و به همین علت این درختان باید در مناطق محفوظ شده کاشته شوند.

محل کاشت این نوع درختان بهتر است در سایه و یا نیمه سایه باشد زیرا این درختان باید از تابش نور مستقیم خورشید دور باشند و این کار از آفتاب‌سوختگی برگ‌های آن جلوگیری می‌کند.

نوع خاک مناسب برای این درخت خاک سبک و یا زهکشی مناسب (شنی تا لومی) و همچنین کمی اسیدی باشد همچنین بهتر است در زمان کاشت آن، ترکیبی از آلی کمپوست به خاک اضافه نمود.

درخت افرای سرخ ژاپنی نسبت به خشکی مقاوم نیست و برای حفظ رطوبت می‌توان از مالچ در اطراف آن استفاده کرد.

از درخت افرای سرخ ژاپنی به دلیل زیبایی و حالت شاخه بندی، رنگ برگ‌ها و حالت برگ‌ها در تمامی فصل‌ها به‌عنوان تک‌درخت در چمن، پاسیو، کنار جویبار و گلدان در فضای سبز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

همچنین این درخت به دلیل وجود شاخه‌های موزون، بلند و رنگ تنه‌ی قهوه‌ای مایل به خاکستری به‌عنوان منظره‌ای زیبا در زمستان استفاده می‌شود.

تکثیر این درخت به‌صورت بذر، خواباندن شاخه و پیوند می‌باشد. همچنین برای زیادشدن آن از ماه فروردین تا خرداد از شاخه‌های جوان به مدت 1 سال قلمه زد و در خاک مرغوب و سبک آن‌ها را کاشت. به دلیل محافظت از این رختان از سرمازدگی بهتر است آن‌ها را در فصل پاییز هرس نمود.

میوه‌ی این درخت سامار (فندقه بالدار) می‌باشد.

آموزش کاشت بذر درخت افرا:

افرا سرخ ژاپنی

درخت افرا یکی از درختان مناسب جهت ساخت بونسای می‌باشد که بیشتر در نواحی جنگلی مرطوب با خاک‌های اسیدی رشد می‌کنند. برخی از گونه‌های معروف درخت افرا عبارت‌اند از افرای پرچین (افرای دشتی)، افرای سیاه، افرای کوهستانی (افرای نوروژی)، افرای سرخ، افرای قرمز ژاپنی و افرای برگ چناری.

روش کاشت بذر افرا:

- در ابتدا باید بذر مرغوبی که قدرت جوانه‌زنی بالایی داشته باشد را انتخاب کنید، سپس بذر درخت افرای سرخ را درون ظرفی که حرارت را نگه می‌دارد گذاشته و آب داغ بر روی آن‌ها بریزید. دقت داشته باشید که دمای آب باید بالاتر از 44 درجه سانتی‌گراد باشد.

- اجازه دهید بذرها به مدت 24 ساعت به مدت 2 روز در آب خیس بمانند. پس از گذشت این زمان بذرها را از آب خارج کرده و آن‌ها را درون پلاستیکی که حاوی کوکوپیت و ورمی کولایت است قرار دهید سپس مخلوط خاک را با آب مرطوب نموده و برای گردش هوا درون پلاستیک چندین سوراخ کوچک بر روی آن ایجاد کنید.

- زمانی که بستر کشت آماده شد نیاز است مقداری آب به آن اضافه کنید و برای جلوگیری از قارچ زدگی و آفات، محلولی از قارچ‌کش را تهیه نموده و بر روی بستر کشت اسپری کنید.

- بذرها را درون کیسه‌های بستر کشت قرار دهید، بهتر است که بذرها روی سطح بستر کشت قرار بگیرند و درون هر کیسه حدود 20 الی 30 بذر کافی می‌باشد.

- کیسه پلاستیکی را به مدت 100 روز درون یخچال قرار دهید. انجام این فرایند جهت جوانه‌زنی بذر مفید می‌باشد. جوانه زدن بذر حدود 40 الی 120 روز متغیر می‌باشد بنابراین بهتر است هر 2 هفته یک‌بار بذرها را چک کنید و اگر بذری سیاه و دارای گندیدگی بود را از بسته خارج نموده و همچنین اگر در این مدت بذری جوانه‌زده بود آن را از درون پلاستیک خارج کرده و به ظرفی کوچک انتقال دهید.

- پس از جوانه زدن بذرها نوبت به انتقال آن‌ها به درون ظرف دیگر است، بهتر است آن‌ها را درون سینی نشا انتقال دهید.

بهترین نوع خاک برای کاشت بذرها ترکیبی از پیت ماس، ورمی کولایت، شن، ماسه درشت وکوکوپیت است.

جهت آبیاری بذرها بهتر است پس از کاشت خاک را مرطوب کرده و اجازه دهید تا آبیاری بعدی خاک کمی خشک شود تا ریشه‌ها پوسیده نشوند.

دمای مناسب جهت جوانه‌زنی بذرهای افرای سرخ حدود 20 تا 24 درجه سانتی پایه است.

برای آنکه از سوختن نهال‌های درخت افرا جلوگیری کنید باید سینی نشا را در مکانی که دارای نور و سایه است قرار دهید.

پس‌ازآنکه اندازه‌ی نهال‌ها حدود 15 الی 25 سانتی‌متر شد آن‌ها را گلدان بزرگ و یا زمین انتقال دهید. بهترین زمان برای انتقال نهال درخت افرای سرخ به درون خاک زمین اواخر مهرماه و یا اوایل تا اواسط بهار است.

بهترین مکان برای کاشت نهال درخت افرای سرخ در مکانی است که صبح نور مستقیم خورشید و بعدازظهر سایه داشته باشد و همچنین این درختان باید از باد محافظت شوند.

درخت افرای سرخ خاک‌هایی با زهکشی مناسب را ترجیح می‌دهند و آبیاری باید به‌گونه‌ای باشد که خاک تنها مرطوب شود و خیس نباشد. اگر درخت افرای سرخ را درون گلدان کاشته‌اید باید هفته‌ای 1 بار به آن آب دهید. همچنین در اواسط فصل بهار از یک کود آهسته رهش برای درخت افرای سرخ استفاده کنید.

هرس کردن افرا:

افرا سرخ ژاپنی

در هنگام تعویض گلدان باید ریشه‌ی این درختان نیز هرس شود. درختانی که جوان‌تر هستند نیازی به هرس ریشه ندارند اما گیاهانی که 10 سال سن دارند می‌توانید هر 2 الی 4 سال گلدان‌های آن را تعویض کرد و حتماً به یاد داشته باشید که ریشه را نیز هرس کنید. زمان مناسب برای تعویض گلدان در اواخر زمستان و یا اوایل بهار است همچنین هنگامی‌که گیاه قدیمی را از گلدان خارج می‌کنید می‌توان حدود 7 الی 10 سانتی‌متر از توده ریشه را قطع نمود و سپس 4 الی 7 سانتی‌متر از کنار توده ریشه جدا نمود. این عمل جدا کردن را باید توسط وسیله‌ای تیز و ضدعفونی شده انجام دهید. گاهی اوقات هرس شاخه‌ها نیز موردنیاز است که البته بستگی به نوع فرم رشد درخت دارد و هر شاخه‌ای که از فرم رشد خارج‌شده است را می‌توان کوتاه کرد. باید این نکته را به یاد داشته باشید که در هنگام هرس درختان در اواخر فصل زمستان و اوایل فصل بهار که فعالیت این درخت شروع‌شده است امکان دارد که منجر به از دادن شیره درخت از برش‌های ایجادشده شود. به همین دلیل برای آنکه این مشکل به وجود نیاید هنگامی‌که گیاه در رکود است هرس انجام دهید که در اواخر پاییز تا اواسط زمستان بهترین زمان می‌باشد. قطع تعداد زیادی از درخت‌های افرا باعث شوکه شدن درخت و ضعف رشد آن در سال‌های آینده می‌شود. اگر قصد انجام قطع شاخه‌های درخت‌دارید می‌توانید در فواصل چند ماه این کار را انجام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید :