ارسال شده در 1397/07/15

میوه اژدها چیست

 بسم الله الرحمن الرحیم

میوه اژدها یا پیتایا (Pitaya) یکی از میوه‌های بومی آمریکای جنوبی و مکزیک است و از میوه‌های رایج در کشورهای چین، تایلند و ویتنام است. میوه اژدها بخشی از خانواده کاکتوس می‌باشد و ظاهری زیبا دارد و هنگام کاشت آن در گلدان و یا باغچه نظر همه را به خود جلب می‌کند.

درخت این میوه به‌صورت بالارونده و یا خوابیده رشد می‌کند و حدود 30 الی 90 سانتیمتر رشد می‌کند و تنه‌ی آن نیز 10 سانتیمتر عرض دارد.

این میوه در آسیا بسیار محبوب می‌باشد و دارای 5 رنگ است اما شایع‌ترین آن‌ها که باردهی زیادی دارند قرمز و زرد رنگ هستند. میوه اژدها دارای رنگ‌های مختلفی هستند که عبارت‌اند از: میوه باپوست قرمز و گوشت قرمز، میوه باپوست قرمز و گوشت صورتی، میوه باپوست قرمز و گوشت سفید، میوه باپوست زرد و گوشت سفید، میوه باپوست زرد و گوشت سفید.

میوه زردرنگ اژدها مانند رنگ قرمز آن شایع نیست زیرا پوست آن خاردار است و باید جدا شود و همچنین این میوه زردرنگ کوچک‌تر از میوه‌ی قرمزرنگ است اما دارای طعم بهتری می‌باشد.

طعم میوه‌ی اژدها:

این میوه دارای طعم شیرین و مطلوبی است و دانه‌های ریز این میوه شبیه کیوی است و مانند کیوی خرد کردن این دانه‌ها لذت خاصی دارد. این میوه‌ها بهتر است درون یخچال نگهداری شوند. این میوه را باید از وسط نصف نمود و با کمک قاشق کوچکی گوشت درون میوه را بیرون آورده و میل کنید.

گوشت درون میوه‌های اژدها را می‌توان تکه‌تکه کرد و از آن‌ها در سالاد، ژله، دسر، بستنی و دسر استفاده نمود.

دلایل پرورش میوه اژدها:

ارزش غذایی:

این میوه علاوه بر طعم عالی و سالم بودن دارای فیبر، مواد معدنی، ویتامین و آنتی‌اکسیدان است.

متفاوت بودن:

این درخت هم ازنظر میوه و هم ازنظر بوته با سایر گیاهان متفاوت است. بسیاری افراد از بوته‌ی این میوه جهت زینتی بودن آتن استفاده می‌کنند.

نحوه پرورش میوه اژدها:

این میوه تقریباً در اکثر نقاط جهان کشت می‌شود و قادر رشد نیز هستند، کاشت این میوه در مناطق سرد نیاز به مراقبت زیادی دارد و این بوته میوه نباید در دمای کمتر از 8 درجه سانتی‌گراد قرار بگیرد. دمای مناسب برای رشد این بوته حدود 21 الی 29 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. بوته‌های این میوه در مناطق گرم بازمستان معتدل بهتر رشد می‌کنند.

بوته‌ی این میوه می‌تواند در شرایط خشکی نیز زنده بماند اما با آب دادن به‌صورت منظم به آن عملکرد آن‌ها بهتر خواهد شد و هم طعم بهتری پیدا می‌کنند و هم باردهی بهتری خواهند داشت. خاکی که برای این بوته‌ها باید در نظر گرفت باید زهکشی مناسبی داشته باشد.

میوه اژدها می‌تواند با استفاده از بذر و یا قلمه کاشت شود و از دانه‌های آن می‌توان برای کاشت جدید گیاه جدید نیز استفاده شوند. این گیاه می‌تواند در نور مستقیم خورشید بهتر رشد می‌کند هرچند که این گیاه می‌تواند در سایه‌ی جزئی نیز رشد کنند.

زمان کاشت:

میوه اژدها زمان مشخصی برای کاشت ندارد زیرا دارای عمر طولانی هستند و در هرزمانی می‌توان آن‌ها را کاشت و تنها باید ازنظر دمایی این گیاه را کنترل کرد و در دمای کمتر از 8 سانتی‌گراد نباید قرار بگیرند.

میوه اژدها چیست

تولید میوه و گل‌دهی:

باردهی این بوته در طول سال متفاوت است و اگر گل‌دهی در تابستان باشد تولید میوه در زمستان و پاییز انجام می‌شود. گل‌های میوه‌ی اژدها در برخی مواقع دارای گلبرگ‌هایی با بیش از 20 سانتی‌متر می‌باشند. گلبرگ بیرونی این میوه به رنگ سفید و پرچم آن به رنگ زرد است و بهترین زمان برای دیدن این گل‌ها در هنگام طلوع آفتاب است. این گل‌ها معمولاً ول شب باز هستند اما گل‌های باز در طول روز نیز دیده می‌شوند.

تولید میوه‌ی این گیاه با گل‌دهی شروع می‌شود و هنگامی میوه تولید می‌شود که گیاه به بالاترین نقطه‌ی رشد خود می‌رسد. پس از گل‌دهی، تولید میوه در حدود 6 هفته تا چند ماه به طول می‌انجامد.

کاکتوس‌ها زمانی از بین می‌روند که یا آبیاری بیش‌ازحد داشته باشند و یا آب در خاک آن‌ها باقی‌مانده باشد بنابراین باید به یاد داشته باشید که خاک این گیاهان باید زهکشی مناسبی داشته باشد. جهت کود دهی به این گیاه می‌توان در سال 1 الی 2 بار از مخلوط کودهای مرغ و بلدرچین استفاده کرد و همچنین باید مواظب بود که کود بافاصله از ساقه و تنه‌ی گیاه ریخته شود، البته می‌توان از کودهای تجاری نیز استفاده نمود.

آفات:

آفات این گیاه شامل مورچه و کرم است و همچنین در هنگام رسیدن میوه‌ها موردحمله‌ی پرندگان قرار می‌گیرند و به دلیل داشتن خار به‌ندرت موردحمله قرار می‌گیرند و این‌طور به نظر می‌رسد که بالا رفتن از گیاه مشکل باشد.

در هنگام بالاتر رفتن رطوبت هوا این گیاه دارای مشکلات قارچی می‌شود و باعث می‌شود که لکه‌های زنگ روی گل‌ها ایجاد شوند، می‌توان در صورت چنین مشکلی از قارچ‌کش‌ها استفاده کرد و شاخه‌های آسیب‌دیده را باید از باقی شاخه‌ها سالم جدا نمود.

برداشت میوه:

این میوه‌ها تا زمانی که روی بوته هستند رسیده می‌شوند و امکان ندارد پس از برداشت این میوه‌ها رسیده نمی‌شوند پس باید در هنگام برداشت مراقب بود، میوه‌های رسیده به‌راحتی از شاخه جدا می‌شوند.

در چیدن میوه‌های اژدهای زردرنگ باید دقت داشت زیرا خار آن به دست فرو می‌رود و باید در هنگام برداشت این میوه از انبر و یا دستکش‌های ضخیم استفاده کرد.

پس از چیدن این میوه‌ها را در دمای 7 الی 10 سانتی‌گراد و با رطوبت نسبی 90 الی 98 درصد، به مدت 2 الی 3 ماه می‌توان نگه‌داری کرد.

فواید میوه‌ی اژدها:

- این میوه دارای مقدار کمی کلسترول است و با مصرف آن بدنی سالم و شاد خواهد داشت همچنین برای دندان‌ها نیز مفید می‌باشند.

- از قلب محافظت می‌کند و دارای فیبر فراوانی نیز می‌باشد که می‌تواند به هضم ضعیف و یبوست کمک کند. خوردن گوشت این میوه و دانه‌های آن باعث استقامت بدن می‌شود.

- برای تقویت مو و درمان موهای آسیب‌دیده نیز مؤثر است و تنها کافی است آب این میوه و یا میوه‌ی نرم شده‌ی آن را روی پوست سر قرار دهید.

دیدگاه خود را بنویسید :