ارسال شده در 1397/07/16

سموم کشاورزی و دفع آفات

بسم الله الرحمن الرحیم

سموم کشاورزی به موادی گفته می‌شود که به‌صورت مایع، جامع و یا گاز هستند و جهت از بین بردن آفت‌ها استفاده می‌شوند. برخی از این آفت‌ها عبارت‌اند از: حشرات، میکروب‌ها و علف‌های هرز که باعث از بین رفتن گیاهان می‌شوند. سموم کشاورزی تولیدشده دارای اثرات بیولوژیک خاصی هستند که امکان دارد بر روی آفت‌ها، علف‌های هرز و همچنین بیماری‌ها مؤثر باشند.

کاربرد سموم مختلف در کشاورزی:

با توجه به رشد افزایش جمعیت، نیاز به محصولات کشاورزی و مواد غذایی نیز روزبه‌روز در جهان افزایش می‌یابد. مقادیر زیادی محصولات کشاورزی (چه در مزرعه و چه در انبارها) هرساله مورد هجوم حشرات زیان‌آور و علف‌های هرز قرار می‌گیرند به همین علت حفاظت از گیاهان مورد کشت از گزند عوامل مخرب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد.

مبارزه شیمیایی با آفات و بیماری‌های گوناگون به بیش از هزار سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد.

فلسفه مبارزه شیمیایی چیست:

در مدیریت تلفیقی آفات جایگاه مبارزه شیمیایی عبارت است از به‌کارگیری انواع روش‌های مبارزه علیه یک یا چندین آفت به‌صورت منظم و سازمان‌یافته که بر اساس قواعد و اصول خاصی صورت می‌گیرد، بنابراین این خسارت حاصله تا زیر سطح زیان اقتصادی پایین می‌آید.

مبارزه شیمیایی با آفت:

مبارزه حفاظت گیاهان از آفات عبارت‌اند از کاهش جمعیت آفات در هر مرحله از رشد که تأثیر مستقیمی در ایجاد خسارت در محصول دارند.

زمان سم‌پاشی:

هنگامی سم‌پاشی باید صورت می‌گیرد که آفت به آستانه زیان اقتصادی رسیده باشد به‌طور مثال در گلخانه‌ها نیاز نیست تا هنگامی‌که آفت رؤیت نشده است سم‌پاش نمود بلکه می‌توان با ایزوله کردن گل خانه و سم‌پاشی کلی قبل از کشت، محیط آن را عاری از هرگونه آفتی کرد. همچنین در هنگامی‌که پیش‌بینی می‌شود آفات به مزارع و باغ‌ها هجوم می‌آورد به‌عنوان‌مثال در باغ میوه می‌توان هنگام خواب درختان از سم‌پاش‌هایی جهت ضدعفونی کردن و همچنین در ابتدای فصل رشد با استفاده از سموم سیستمیک (سموم زمستانه) و قوی جهت پیش‌گیری و مبارزه با آفات استفاده نمود.

بنابراین گیاه در زمان باردهی خود مورد هجوم آفات و بیماری‌ها قرار نمی‌گیرد و نیاز به استفاده دوباره سموم نمی‌باشد و بدین‌صورت دوره‌ی کارنس سموم نیز رعایت می‌شود.

زمان مناسب سم‌پاشی و محلول دهی در ساعات خنک و مرطوب روز باید انجام شود تا گیاه دچار تشنگی نشود.

به‌عنوان‌مثال سموم سیستمیک را باید در ساعات اولیه روز استفاده کرد، زیرا زمان سم‌پاشی هوا خنک و نور کم است و بلافاصله پس از سم‌پاشی و تابش نور خورشید سم با شیره‌ی گیاهی درختان شروع به حرکت در گیاه می‌کند، برخی از سم‌پاشی‌ها در طول شب انجام می‌شود زیرا روزنه‌ها بسته هستند و سموم وارد گیاه نمی‌شود و همچنین گیاه دچار تنش حاصل از سم‌ها نخواهد شد. برخی سموم بیولوژیک مانند باکتری Bacillus thuringiensis نیز در پایان روز انجام می‌شود تا این باکتری بتواند زمان کافی برای شروع فعالیت داشته باشد. 

سموم کشاورزی و دفع آفات

استفاده از ابزار مناسب جهت محلول‌پاشی و سم‌پاشی:

ابزارهای مناسب سم‌پاشی بسیار گران‌قیمت می‌باشند اما دارای کیفیت بسیار بالایی نیز هستند که باعث شده مقدار سم و آب کمتری در سم‌پاشی استفاده شود و تأثیر سموم را نیز چندین برابر می‌کند. به‌عنوان‌مثال سم‌پاشی که اندازه‌ی قطرات کوچک‌تری دارد بسیار مؤثرتر و نازل‌تر است و یا سم‌پاشی که قطرات بزرگ‌تر اسپری می‌کند، مقدار سم و آب کمتری را مصرف می‌کند و به همین علت هزینه‌ها نیز پایین می‌آید. بنابراین ابزاری که بتواند قطرات کوچک‌تر اسپری کند برای سم‌پاشی مناسب‌تر می‌باشد.

محاسبه مقدار سم:

- محاسبه مقدار سم از فرمولاسیون (X) با توجه به مقدار ماده‌ی مؤثر در هکتار (A) و در صد ماده مؤثر در فرمولاسیون (B) بدین‌صورت انجام می‌شود که:

X = A x100B کم

- و جهت محاسبه مقدار سم مؤثر (Y) که نیاز است با مقداری از ماده‌ی رقیق‌کننده (Q) برای به دست آوردن غلظت معین از سم مخلوط می‌شود بدین‌صورت انجام می‌گیرد:

Y=Q x

استفاده از آب مناسب:

آبی که دارای PH و EC بالای باشد جهت سم‌پاشی و محلول دهی مناسب نمی‌باشد زیرا کود و سم در این نوع آب‌ها به‌خوبی مخلوط نمی‌شود و امکان سوزندگی در این نوع آب‌ها نیز وجود دارد به همین دلی برای پایین آوردن EC باید از شیرین‌کننده و برای کم کردن PH از اسیدهای کنترلر PH استفاده نمود.

PH در سم‌پاشی و محلول دهی حدود 5/5 تا 6/5 می‌باشد و البته بیشتر آب‌های ایران دارای PH بالایی هستند و به همین دلیل باید از کنترلر استفاده نمود.

EC باید زیر 5/0 میلی موس باشد و اکثر آب‌های کشاورزی ایران دارای این‌چنین آبی هستند و اگر این مقدار بیشتر باشد آب مزه شوری می‌دهد و می‌توان به‌راحتی تشخیص داد که درجه EC آن زیاد است.

استفاده از مواد سورفکتانت ها:

مواد سورفکتانت، موادی است که کشش سطحی محلول سم و یا کود را بالا می‌برد و باعث چسبندگی محلول و کود به سطح برگ یا ساقه و اجزای گیاه و همچنین آفت می‌شود به همین علت کارایی مصرف، میزان جذب و سرعت نفوذ را از طریق روزنه‌های برگ در آفت‌کش‌ها و محلول‌ها را بالا می‌برد.

سم‌پاشی و محلول دهی یکنواخت:

باید در سم‌پاشی و محلول دهی مواد به‌طور یکنواخت اسپری شوند و مانند شبنم بر روی گیاه باقی بمانند و از روی برگ‌ها چکه نکنند زیرا اگر آب بیش‌ازاندازه بر روی گیاه باقی بماند سلول‌های گیاه دچار آماس می‌شوند و روزنه‌ها بسته می‌شوند و باعث می‌شود محلول جذب نشود به همین دلیل باید سرعت و مقدار خروجی سم و یا محلول یکسان باشد.

دیدگاه خود را بنویسید :