ارسال شده در 1397/07/18

رزبری قرمز نحوه کاشت و خواص آن

بسم الله الرحمن الرحیم

رزبری ها از محبوب‌ترین میوه‌های سردسیری و از خانواده گل سرخ و توت سیاه می‌باشد. رزبری ها علاوه بر میوه‌ای که تولید می‌کند به‌عنوان گیاه زینتی نیز کاشته می‌شود. رزبری (تمشک خارجی) دارای شکل مخروطی هستند و همچنین سوراخی در وسط این میوه ها قرار دارد .

این گیاه ازنظر اقتصادی دارای ارزش بالایی است و می‌تواند هم در مناطق گرم و هم در مناطق سرد رشد کند. رزبری ها گیاهان چندین ساله هستند که ساقه‌های آن از زمین رشد می‌کند و به ارتفاع 2 متر می‌رسد.

در اواخر فصل بهار بر روی این گیاه گل‌های سفیدی پدیدار می‌شود و از فصل تابستان تا پاییز این گیاه میوه دهی دارد. این گیاه دارای خواص بسیار زیادی است و در تحقیقاتی که صورت گرفته نشان داده‌شده مصرف مداوم آن باعث ترویج سلامتی، کاهش وزن، افزایش انرژی، کاهش وزن، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابتی را کاهش می‌دهد.

این میوه دارای ویتامین C بیشتر از پرتقال و همچنین دارای فیبر بالا و کالری بسیار کمی است و علاوه بر این‌ها سرشار از ویتامین A، پتاسیم و کلسیم است.

رزبری و خواص آن

این میوه همان‌طور که در متن بالا اشاره کردیم توخالی می‌باشند و به‌جای تیغ بر روی ساقه‌ها، بافت‌های کرکی وجود دارد. همچنین این میوه به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی دارای ارزش غذایی بالایی است و خواص دارویی نیز دارد.

عصاره‌ی تولیدشده از این میوه در درمان بیماری‌هایی مانند دیابت، آنفولانزا می‌تواند اثرات مفیدی داشته باشد.

بیش از 200 گونه رزبری در نقاط جهان وجود دارد که تعدادی ازاین‌گونه‌ها را عبارت‌اند از:

- رزبری  Molucca

- رزبری nivalis

- رزبری arcticus 

- رزبری strigosus

- رزبری phoenicolasius 

- رزبری سیاه 

- رزبری idaeus .

- رابوس کراتائگیفولیس 

- رزبری odoratus 

- رزبری deliciosus

- رزبری ellipticus 

- رزبری rosifolius

- رزبری parvifolius 

- رزبری  Whitebark 

- رزبری gunnianus 

رزبری قرمز و خواص آن

جهت جلوگیری از پوسیدگی ریشه های میوه باید از روشی با نام کاشت پشته‌ای استفاده کرد.

بذر رزبری قرمز درشت باعث به وجود آمدن بوته‌های کوتاه (پاکوتاه) می‌شوند که می‌توان آن‌ها را درون گلدان کاشت.

رزبری های اروپایی با نام (R. idaeus) و رزبری آمریکایی (R. strigosus) ازجمله رزبری های محبوب تجاری در جهان هستند.

 روش کاشت رزبری قرمز:

بذرها را باید به مدت 3 ماه درون فریزر قرارداد و پس از گذشت این مدت، ظرف کاشت بذر را در مکان سایه‌دار و در دمای 15 درجه سانتی‌گراد قرار دهید و زمانی که خاک ظرف خشک شد آن را مرطوب نمایید. هنگامی‌که نهال‌ها 3 سانتی‌متر شدند و همچنین برگ تشکیل دادند می‌توانید گیاه را به گلدان‌های 10 سانتی‌متری انتقال دهید و سپس گلدان‌ها را با خاک پرکرده. گیاهان را باید در اوایل تابستان در یک مکان سایه‌دار قرار دهید و در زمستان گیاهان را در یک مکان سرد قرار دهید و در بهار سال بعد هنگامی‌که دمای هوا به 15 درجه سانتی‌گراد رسید می‌توانید آن‌ها را در مکان دائمی خود قرار دهید. گیاهان رزبری را یا باید در آفتاب کامل و یا در سایه جزئی کاشته شوند.

خاک گیاه رزبری باید به مقدار کمی اسیدی باشد و زهکشی مناسبی داشته باشد. می‌توان از خاک‌های لومی و شنی جهت کاشت این گیاهان مناسب است. گیاهان رزبری را باید به‌طور مرتب آبیاری کرد و از خشک شدن خاک آن‌ها اجتناب نمود. آبیاری این گیاهان باید به‌گونه‌ای باشد که تنها خاک مرطوب شود و باید از خیس خوردن خاک اجتناب نمود. فاصله‌ی کاشت بین گیاهان رزبری باید حدود 60 سانتی‌متر باشد و فاصله‌ی ردیف‌های کاشت آن‌ها نیز باید حدود 2.5 الی 3.5 متر باشد.

خواص رزبری قرمز:

- خون را تصفیه می‌کند و برای افرادی که دارای روماتیسم هستند مفید می‌باشد.

- این میوه سرشار از ویتامین C و K می‌باشد و دارای خواص خنک‌کننده و ضد اسکوربوت می‌باشد.

- به دلیل داشتن اسید سالسیلیک این میوه برای تسکین درد نیز سودمند می‌باشد.

- خون را قلیایی کرده و قند این میوه برای افراد مبتلا بر مرض قند مفید می‌باشد.

- جوشاندن برگ رزبری قرمز اسهال و ورم روده را معالجه می‌کند، بدین‌صورت که باید 40 تا 50 گرم برگ خشک رزبری قرمز را در یک لیتر آب سرد خیسانده و به مدت 10 دقیقه آن را بجوشانید و سپس اجازه دهید به مدت 10 دقیقه دم بکشد. پس از صاف کردن آن، روزی سه بار، هر باریک فنجان آن را بین غذاهای اصلی بنوشید.

دیدگاه خود را بنویسید :