ارسال شده در 1397/09/12

نحوه ی کاشت سیر در گلدان

بسم الله الرحمن الرحیم

سیر گیاهی علمی و دائمی است که دارای ارتفاعی حدود 40 سانتی‌متر است. نام علمی این گیاه Allium sativum می‌باشد. این گیاه دارای قسمت‌های زیرزمینی متورم و مرکب از 5 الی 12 قطعه است که درون غشاهای نازک خاکستری مایل به سفید قرارگرفته‌اند. برگ‌های سیر باریک و نواری شکل هستند و رنگ آن‌ها سبز تیره می‌باشد.

سیر دارای خواص دارویی و غذایی فراوانی است. این گیاه سرشار از ویتامین C، فولیک اسید، منیزیم، آهن، پتاسیم، روی و ویتامین B1,B2,B3 است.

این گیاه آنتی‌اکسیدانی طبیعی و ضدویروس و ضد قارچ بوده است همچنین حاوی پتاسیم و ژرمانیوم است که در بهبود سلامت بدن کمک می‌کند.

آلیسین از مهم‌ترین خواص سیر است که ترکیبی از روغن و زردرنگ است و باعث به وجود آمدن بوی سیر می‌شود.

نحوه ی کاشت سیر چیست

زمان و نحوه‌ی کاشت سیر در گلدان:

زمان مناسب برای کاشت سیر از اولین سرمای سال آغاز می‌شود. این گیاه اگر در مکان مناسبی کاشته شود و از نور خورشید به‌خوبی بهره‌مند شود می‌تواند به‌راحتی رشد کند.

ریشه‌های سیر کم‌عمق سطحی است به همین علت باید فضای زیادی را برای رشد ریشه‌ها در نظر گرفت. گلدانی را انتخاب کنید که عمقی در حدود 45 سانتی‌متر و پهنایی برابر با 30 سانتی‌متر داشته باشد.

خاک مناسب برای رشد این گیاه، باید خاکی با زهکشی مناسب باشد. می‌توانید از ترکیب خاک‌های پیت ماوس، کمپوست و یا فیبر نارگیل استفاده کنید، همچنین می‌توانید از ورمیکولیت و یا پرلیت نیز استفاده کنید تا به زهکشی خاک کمک کند. قبل از آنکه خاک‌ها را درون گلدان بریزید باید مقداری آن‌ها را مرطوب نمایید و سپس تا فاصله‌ی 5 سانتی‌متری لبه گلدان را پر نمایید.

برای کاشت این گیاه باید سیرها را از یکدیگر جدا نموده اما باید مراقب بود تا پوسته‌ی اطراف سیرها از بین نروند. برای کاشت از سیرهای درشت استفاده کنید.

سیرها را باید در فاصله‌ی 5 سانتی‌متری از لبه‌ی گلدان بکارید. و هر سیر را در فاصله‌ی 5 سانتی‌متر از یکدیگر بکارید. عمق مناسب هر گودال برای کاشت این گیاه 5 الی 7 سانتی‌متر است. درون هر گودال باید 1 سیر بدین‌صورت که انتهای صاف آن پایین و انتهای نوک‌تیز آن بالا باشد بکارید. باید دقت داشته باشید که نوک سیرها 5/2 سانتی‌متر زیرخاک قرارگرفته باشد.

در مناطقی که هوا سرد است و سرمای آن‌ها بسیار طولانی می‌باشد می‌توانید مقداری کاه بر روی خاک بریزید اما باید بلافاصله پس از گرم شدن هوا کاه‌ها را از روی خاک برداشته زیرا باعث مرطوب ماندن سیر و درنهایت خراب شدن آن می‌شود.

پس از رشد سیر باید هر 3 هفته 1 مرتبه کود آلی مایع را به خاک اضافه کنید و به‌طور مرتب خاک را مرطوب نگه‌دارید. هنگامی‌که این گیاه به بلوغ کامل رسید باید برای خشک نگه‌داشتن خاک آبیاری کمتر از قبل صورت بگیرد. پس از نمایان شدن اولین جوانه‌ها آن‌ها را ببرید تا سیر بتواند بزرگ‌تر و بهتر رشد کند.

زمان برداشت این گیاه در اوایل تابستان و هنگامی‌که 1/3 برگ‌های آن زرد شدند آماده‌ی برداشت هستند.

نحوه ی کاشت سیر چیست

نحوه‌ی کاشت سیر در خاک زمین:

قبل از آنکه سیر را در زمین اصلی بکارید باید زمین را شخم بزنید تا خاک نرمی به دست آورید.

کاشت سیر به 2 روش کرتی و جوی پشته‌ای صورت می‌گیرد اما بهترین روش برای کاشت جوی پشته‌ای است. در این روش سیرچه از پیاز جدا می‌شود و در فاصله‌ی 7 الی 10 سانتی‌متر از یکدیگر درون خاک بکارید. عمق مناسب برای کاشت این پیازچه‌ها حدود 3 الی 5 سانتی‌متر است. نوک سیرچه ها باید بالا و انتهای آن پایین خاک و درون زمین قرا بگیرد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که هر چه منطقه‌ی کاشت این گیاه سردتر باشد باید در عمق بیشتری از خاک کاشته شوند.

پوست سیرچه ها در هنگام کاشت باید کم باشد.

سیرچه های سالم را برای کاشت انتخاب کنید.

هنگام کاشت سیرچه ها را از یکدیگر جدا نکنید تا بتوانند رطوبت خود را حفظ کنند و خشک نشوند.

سیرچه های نرم و ریز برای کاشت مناسب نمی‌باشند.

نحوه ی کاشت سیر چیست

نحوه‌ی کود دهی این گیاهان:

سیر به خاک‌های حاصلخیز و همچنین کود مناسب نیازمند است. از کودهای دامی برای خاک‌های رسی استفاده نمایید و از کودهای شیمیایی جهت خاک‌های شنی استفاده کنید.

میزان کود دهی در هر هکتار مزرعه عبارت‌اند از:

کود ازته: 60 الی 80 کیلوگرم.

کود فسفر: 120 الی 200 کیلوگرم.

کود پتاس: 100 کیلوگرم.

اصولاً کود دهی را پس از کاشت انجام می‌دهند و در فصل بهار از کمپوست به‌جای کود گیاهی استفاده می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید :