ارسال شده در 1397/09/18

درخت کاتالپا چیست و چگونه کاشت می شود؟

بسم الله الرحمن الرحیم

کاتالپا درختی بومی جنوب شرقی آمریکا است. این درخت دارای گل‌های بسیار دیدنی و جذاب است که همین امر باعث شده تا متمایزتر از دیگر درختان بومی آمریکا باشد. این درختان اگر به‌درستی هرس شوند همانند سایبانی عالی می‌شود. برگ‌های درخت کاتالیا بسیار بزرگ و قلبی شکل است که طول آن‌ها بین 20 الی 30 سانتی‌متر است و عرض آن‌ها نیز بین 10 تا 20 سانتی‌متر می‌باشد. گل‌های این گیاه نیز دارای قطری حدود 2.5 الی 4 سانتی‌متر است و شکلی ترومپت دارد همچنین رنگ گل‌های آن سفید با لکه‌های زرد است.

میوه‌های درخت کاتالپا نازک و دراز است که طول آن به 20 الی 40 سانتی‌متر و عرض آن نیز 1 سانتی‌متر است. میوه‌های این درخت شبیه به لوبیا می‌باشند که اغلب در فصل زمستان به درخت متصل می‌شوند.

در طب سنتی از پوست تنه‌ی این درخت که خواص دارویی بسیاری دارد به‌عنوان دم‌نوش استفاده می‌کنند. این درختان حدود 15 الی 18 متر رشد می‌کنند و تنه‌ی آن‌ها قطری حدود 1 متر دارد، ساقه‌های اصلی این درخت بسیار بلند هستند که با مقداری پیچ‌وخم رشد می‌کنند و همین امر باعث شده که این درختان به سایبان‌های عالی تبدیل شوند.

گیاه کاتالپا چیست

شرایط محیطی رشد این درخت:

آبیاری:

این درختان در برابر خشکی خاک مقاوم هستند اما رطوبت خاک باعث رشد بهتر این درخت می‌شود. اما اگر خشکی خاک این درختان طولانی شود باعث ضعف در درختان جوان و زردی رنگ برگ‌های آن می‌شود.

دما:

دمای مناسب برای رشد این گیاهان -15 درجه سانتی‌گراد است.

نور:

این درختان به 6 الی 8 ساعت نور کامل خورشید نیازمند هستند و البته می‌توان آن‌ها را در مناطقی که نیمه سایه بوده نیز کاشت. این درختان در مناطقی که نور کامل به آن‌ها می‌تابد گلدهی و رشد بهینه‌ای دارد اما در مناطقی که کاملاً سایه وجود دارد باعث عدم شکل‌گیری گل‌ها، ریزش غنچه‌ها، زردی برگ و همچنین عدم رشد مناسب می‌شود.

خاک موردنیاز درخت کاتالپا:

این گیاهان می‌توانند در هر خاکی به‌خوبی رشد کنند و سالی 1 بار کود دهی این گیاهان صورت می‌گیرد.

گیاه کاتالپا چیست

نحوه‌ی تکثیر این درخت:

در فصل پاییز غلاف میوه‌های این گیاه بازخواهند شد و بذرهای آن‌ها نیز آزاد می‌شود برای نگه‌داشتن بذرها می‌توان آن‌ها را در مکانی سرد با تهویه‌ی مناسب قرارداد و در فصل بهار اقدام به کاشت آن‌ها نمود.

نگهداری بذرها در مدت‌زمان 3 هفته و همچنین دمای 1 درجه سانتی‌گراد و بودن آن‌ها در محیط کاشتی مرطوب و سبک به جوانه زدن آنان کمک می‌کند.

خاک مناسب برای کاشت آن‌ها می‌توان از مخلوط خاک‌برگ و خاک که دارای بافتی نرم هستند استفاده کرد. قبل از کاشت بذرها را باید به مدت 20 الی 30 دقیقه درون آن خیساند. در طی مدت جوانه زدن بذرها خاک باید مرطوب نگه‌داشته شود. پس از گذشت 2 هفته از کاشت، بذرها جوانه خواهند زد.

این گیاهان از طریق پیوند نیز قابل تکثیر هستند. زمانی که درختان را از طریق بذر تکثیر می‌دهند حدود 7 الی 8 سال زمان نیاز است تا کاملاً بالغ شده و گل دهند به همین علت می‌توان از طریق بذر پایه‌ها را تکثیر کرد و پس‌ازآن بر روی درختان 1 ساله، پیوندهای کوچکی که از درختان بالغ و گل‌دار تهیه‌شده است پیوند می‌زنند تا این پیوندهای کوچک رشد کنند و قسمت‌های هوایی درخت را تشکیل دهند بدین‌صورت درختان در سال‌های 2 الی 3 پس از پیوند به گلدهی می‌رسند.

راه سوم برای تکثیر این گیاهان قلمه‌زنی است که در طی تابستان صورت می‌گیرد. قلمه‌ها از ساقه‌های حاصل از رشد درختان در همان سال که هنوز انعطاف‌پذیری خود را حفظ کرده‌اند و گلدهی نیز صورت نگرفته است و تنها حالت رویشی به خود گرفته‌اند استفاده می‌شود.

قلمه‌ی درختان را می‌توان به طول 15 سانتی‌متر تهیه نمود و تنها به‌غیراز 2 برگ انتهایی باقی برگ‌ها را حذف خواهند کرد. قلمه‌ی این درختان را می‌توان در مخلوطی از خاک‌برگ و خاک و یا در مخلوطی از پرلایت، شن درشت و پیت موس کاشت.

قلمه از طریق برگ آب از دست می‌دهند و به همین علت باید آن‌ها را مکانی قرارداد که هم نور خورشید و هم رطوبت کافی داشته باشد. دمای موردنیاز در مدت‌زمان ریشه زدایی قلمه‌ها حدود 16 الی 21 درجه سانتی‌گراد است.

آبیاری این درختان به‌گونه‌ای باید باشد که سطح خاک رطوبت خود را به‌طور منظم داشته باشد.

گیاه کاتالپا چیست

آفت و بیماری این درختان:

این درختان به بیماری لکه برگی ناشی از باکتری و قارچ، سفیدک پودری و بیماری زنگ اشاره کرد. اگر مکان کاشت این گیاهان از رطوبت نسبتی بالاتری برخوردار باشد دچار این نوع بیماری می‌شود.

لاروها و کرم‌های پروانه‌های روز و شب آفت‌هایی هستند که از برگ‌های این گیاهان تغذیه می‌کنند و باعث آسیب به آن‌ها می‌شوند.

خواص درخت کاتالپا:

  • از سرشاخه‌های جوان برای معالجه استسقا و بیماری کلیه استفاده می‌شود.
  • میوه‌ی این درختان ادرارآور است.
  • ضد انگل و کرم معده است.
  • برگ و پوست آن برای زخم‌های بد مفید می‌باشد.

دیدگاه خود را بنویسید :