ارسال شده در 1397/09/20

خارخاسک چیست و چه خواصی دارد؟

بسم الله  الرحمن الرحیم

خارخاسک گیاهی بوته‌ای است که میوه‌های آن چهاربخشی و نرم می‌باشد اما این گیاه دارای خارهای بسیار تیزی است. این گیاه در مناطقی که دارای آب‌وهوای گرم و کویری هستند دیده می‌شوند.

این گیاه، گیاهی علفی و یک‌ساله است که ساقه‌های خوابیده با انشعابات گسترده بر سطح خاک و همچنین برگ و ساقه‌های آن پوشیده از تارهای ظریف ابریشمی است. برگ‌های این گیاه نامساوی است و برگچه‌های آن کوچک و ریز هستند که در اطراف دم برگ اصلی قرار دارند.

گل‌های گیاه خارخاسک زرد و منفرد است و میوه‌های آن در هنگام رسیدن قسمت‌های پنج‌گانه آن از یکدیگر جدا و پراکنده می‌شوند همچنین این قسمت‌های پنج‌گانه در سطح بیرونی خاردار می‌باشند.

قسمت‌های مورداستفاده‌ی گیاه خارخاسک، دانه، میوه، ریشه، برگ و در برخی مواقع از تمامی قسمت‌ها هم‌زمان استفاده می‌کنند اما میوه‌ی این گیاه را بیشتر از قسمت‌های مختلف گیاه استفاده می‌کنند. میوه‌های گیاه خارخاسک در اواخر تابستان و اوایل پاییز جمع‌آوری می‌شود.

خواص گیاه خارخاسک چیست

ترکیبات شیمیایی گیاه خارخاسک:

ترکیبات شیمیایی این گیاه عبارت‌اند از تاش، رزین، روغن ثابت، پلی فنل، آلکالوئید.

 مواد معدنی این گیاه شامل: فسفر، آهن، کلسیم، گوگرد، کلر، ازت، سدیم و پتاسیم است. این گیاه همچنین دارای 5 نوع ماده‌ی گلیکوزیدی است که دارای گلوکز می‌باشند و علاوه بر آن گلوکز قندهای رامنوز، آرابینوز را نیز شامل می‌شود.

از این گیاه به‌عنوان مدر (ادرارآور)، دفع‌کننده سنگ مجاری ادراری و همچنین تقویت قوای جنسی استفاده می‌کنند. در طب سنتی قدیم از این گیاه علاوه بر ادرارآور بودن آن برای درمان عفونت‌های مثانه و همچنین التهاب لثه استفاده می‌شده است.

فرآورده‌های مختلفی از این گیاه در بازار به فروش می‌رسد که عبارت‌اند از: قطره پروستاتان، قطره سنکل و قطره آفرودیت.

شرایط محیطی خارخاسک:

این گیاه همان‌طور که در مطالب بالا اشاره در مناطق کویری و شرایط نامناسب رشد می‌کند. ریشه‌های فرعی این گیاه باعث می‌شود بتوانند رطوبت را در خاک‌های کم آب نیز جذب می‌کند.

این گیاهان برای جوانه زدن به خاک‌های مرطوب نیازمند است و پس از آنکه به سن بلوغ رسیدند می‌توانند در خاک‌های خشک نیز مقاوم باشند.

نور مناسب برای این گیاهان، نور مستقیم خورشید است.

این گیاهان از طریق بذر تکثیر می‌شوند و اگر بذر این گیاه مناسب و خوب باشد در مدت‌زمانی کوتاهی پس از کاشت جوانه می‌زنند.

خواص گیاه خارخاسک چیست

خواص گیاه خارخاسک:

این گیاه طبعی گرم و خشک دارد.
مصرف این گیاه باعث کاهش قند خون در بیماران دیابتی می‌شود.

مصرف عرق گیاه خارخاسک مدر، شکننده سنگ کلیه، مثانه و ملین است همچنین باعث کاهش درد مثانه می‌شود. این گیاه به دلیل خاصیت ادرارآور بودنش از عفونت‌های مثانه جلوگیری می‌کند.

با مصرف این گیاه فشارخون و همچنین کلسترول کاهش می‌یابد و از گرفتگی تصلب شرایین و سخت شدن سرخرگ‌ها جلوگیری می‌کند.

عرق این گیاه تحریکات عصبی را کاهش می‌دهد و به افزایش فعالیت عضله قلب کمک می‌کند، همچنین هورمون‌های مازاد از جریان خون را از بین می‌برد و جهت برطرف نمودن فشارخون نیز مناسب است.

مصرف عرق گیاه خارخاسک در بین افراد ورزشکار مخصوصاً بدن‌سازان به همراه مکمل‌های غذایی جهت تقویت توده‌ی عضلانی و افزایش قدرت مفید می‌باشد.

با قرقره کردن جوشانده این گیاه التهابات و برفک دهان نیز از بین می‌رود.

این گیاه در طب سنتی چین برای تقویت کبد، درمان پرخوری و همچنین جهت درمان مسمومیت غذایی استفاده می‌شود. مصرف این گیاه دارویی درعین‌حال می‌تواند از بروز سنگ‌های کلیوی جلوگیری می‌کند.

خواص گیاه خارخاسک چیست

میزان مصرف گیاه خارخاسک:

میزان مصرف این گیاه برای هر بار مصرف خوراکی از ریشه، برگ یا میوه آن، حداکثر 20 گرم و از روغن آن، حداکثر 28 گرم است. این میزان مصرف اغلب باید به همراه شیره‌ انگور، شیره‌ی خرما و یا عسل مورداستفاده قرار گیرد.

 عوارض و موارد منع مصرف گیاه خارخاسک:

 در دوران بارداری و شیردهی از مصرف این گیاه خودداری کنید.

افرادی که دارای تومورهای حساس به آندروژن هستند بایستی از مصرف این گیاه خودداری کنند.

برای پیشگیری از مشکلات کنترل قند خون قبل از جراحی، حداقل باید دو هفته از مصرف آن خودداری شود.

به دلیل خواص خارخاسک بر بیماری‌های کلیه، چنانچه فردی دارای مشکلات پروستات است قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کند.

دیدگاه خود را بنویسید :