ارسال شده در 1397/09/22

گل سیاه دانه دمشقی چیست و چگونه کاشت می شود؟

بسم الله الرحمن الرحیم

گل سیاه‌دانه که نام علمی آن Nigella damascena است گیاهی 1 ساله بوده که گل‌های آن سفید و بنفش‌رنگ است. برگ‌های این گیاه سرخسی بوده و دارای برگچه‌های نیز است که گل را احاطه کرده‌اند. این گیاه به دلیل احاطه شدن توسط برگچه‌ها بانام " عشق در هوای مه‌آلود" نیز شناخته‌شده است.

بهترین زمان برای کاشت این گیاهان اواخر بهار و یا اوایل تابستان می‌باشد. این گیاهان در فضای آپارتمان به آب‌وهوای گرم و مرطوب نیازمند هستند و دمای اتاق باید 25 درجه سانتی‌گراد باشد، این گیاه می‌تواند دمای حداقل 10 درجه سانتی‌گراد را نیز تحمل کند.

ارتفاع این گیاه حدود 38 الی 50 سانتی‌متر است. از این گل برای تزیین حاشیه‌ها استفاده می‌شود و آن‌ها را با گیاهان 1 ساله به‌صورت ترکیبی در حاشیه‌ها می‌کارند.

گلدهی گیاه سیاه‌دانه در اواخر فصل بهار شروع می‌شود. گل‌های این گیاه دارای غلاف می‌باشد که باعث زیبایی بیشتر این گیاه می‌شود.

خواص سیاه دانه و نحوه ی کاشت آن

نحوه‌ی کاشت بذر گل سیاه‌دانه:

بهترین زمان برای کاشت بذر این گیاه در فصل بهار است و بهترین روش کاشت آن، تکثیر از راه بذر است.

گلدان مناسبی را انتخاب کرده و آن را از خاک غنی ماسه، سنگریزه و بارور کننده‌های آلی مانند نیتروژن و فسفر پرکنید و سپس بذرها را در عمق 25 سانتی‌متری خاک بکارید. بذرها را باید بر روی خاک بپاشید و حدود نیم سانت روی بذرها خاک بریزید و سپس خاک را به‌خوبی آبیاری کنید، بذرها حدود 5 الی 15 روز پس از کاشت سبز می‌شوند و هنگامی‌که اندازه‌ی آن‌ها 8 سانتی‌متر شد می‌توانید آن‌ها را از خزانه بیرون آورید و در مکانی که می‌خواهید آن‌ها را انتقال دهید به فاصله 20 الی 30 سانتی‌متری نشا کنید.

برخی افراد بذرها را در مکان موردنظرشان می‌پاشند تا در همان مکان سبز شوند اما این روش کشت صحیح نیست به این دلیل که زمان بذرپاشی بذرها به‌صورت نامنظم بر روی زمین می‌افتند و هنگامی‌که سبز می‌شوند امکان دارد بذرها کنار یکدیگر سبز شوند اما زمانی که بذرها درون خزانه کاشته شود سپس می‌توانید به‌صورت منظم بوته‌های گل را به هر طریقی و در هر فاصله‌ای که مدنظر دارید بکارید.

بذر گل سیاه‌دانه را باید در خاکی با زهکشی مناسب کاشت، و کاشت بذر این گیاه باید در مکانی آفتابی صورت بگیرد.

این گیاه در اغلب خاک‌ها رشد می‌کند اما در خاکه‌ای غنی و بارورشده بهترین رشد را دارد. کاشت گل‌های سیاه‌دانه باید به‌صورت ردیفی باشد. از گل سیاه‌دانه به‌صورت تازه یا خشک‌شده برای تهیه کردن دسته‌گل استفاده می‌شود و همچنین گل‌های مناسبی برای درست کردن دسته‌گل خشک هستند.

خواص سیاه دانه و نحوه ی کاشت آن

مراقبت محیطی از گل سیاه‌دانه:

مراقبت از این گیاه بسیار آسان است. برای رشد بهتر این گیاه باید مرتباً به خاک مواد مغذی اضافه شود و جهت تشویق رشد، بهترین کار جدا نمودن گل‌های پژمرده از بوته و همچنین جمع‌آوری دانه‌ها از غلاف‌های خشک است.

تکثیر گل سیاه‌دانه:

تکثیر این گیاه از طریق بذر انجام می‌شود اما باید کشت بذر حتماً به‌صورت مستقیم انجام شود زیرا این گیاه، به جابه‌جایی علاقه ندارد. به همین علت کاشت بذر در اوایل بهار در زمین اصلی صورت می‌گیرد.

نحوه‌ی آبیاری این گیاه:

این گیاه در حد متوسط به آب نیازمند است و بهترین زمان برای آبیاری این گیاهان باید به‌صورت منظم و حداقل، دو بار در هفته انجام شود. برای آبیاری بهتر است سطح خاک این گیاه خشک باشد. زیرا اگر خاک خیس باشد و آب خاک زیاد باشد، گیاه آسیب می‌بیند، و احتمال آفت‌زدگی این گیاه بیشتر می‌شود.

خاک مناسب این گیاه:

گل سیاه‌دانه در انواع خاک‌ها به‌خوبی رشد می‌کند اما خاک‌ها باید دارای زهکشی مناسبی باشند. مناسب‌ترین PH خاک برای پرورش این گیاه بین 6 الی 7.5 است. همچنین خاکه‌ای اسیدی به تقویت و رشد سریع‌تر این گیاه کمک می‌کند.

این گیاه پس از 1 سال از زمان کاشت گل می‌دهد و آبیاری منظم و تعویض خاک گلدان در گلدهی و جلوگیری از توقف در رشد این گیاه نقش دارد.

نور و دما:

این گیاه به نور کامل خورشید نیازمند است اما بهتر است در مناطق گرم، بعدازظهر این گیاه در سایه قرار داشته باشد. گل سیاه‌دانه ازنظر دمایی دارای سازگاری بالایی است.

خواص سیاه دانه و نحوه ی کاشت آن

خواص داروی گل سیاه‌دانه:

قسمت‌های مورداستفاده از این گیاه، دانه و روغن فرار آن می‌باشد که به‌عنوان دارویی محرک، بادشکن، معرق، صفرابر و هضم‌کننده غذا استفاده می‌شود. از بذر این گیاه در غذاهایی مانند نان، چاشنی و در شیرینی‌ها به‌عنوان تزئین استفاده می‌شود.

 از بذر گل سیاه‌دانه برای زیادشدن شیر در مادران شیرده استفاده می‌شود.

 بذر آن ملین بوده و دفع‌کننده‌ی کرم نیز می‌باشد. از این گیاه به‌صورت موضعی در درمان زگیل و بثورات جلدی استفاده می‌شود. عسل این گیاه نیز مصارف دارویی فراوان دارد.

اکولوژی گیاه سیاه‌دانه:

این گیاه در جنوب اروپا و آسیای غربی رشد می‌کند و از قدیم این گیاه در کشورهای گرمسیر می‌کاشته‌اند. این گیاه قادر خواهد بود به‌سادگی با محیط جدید سازگار باشد. سیاه‌دانه به کمبود آهن و همچنین خاکه‌ای ضعیف حساس می‌باشد و به‌سرعت زردرنگ می‌شود، این گیاه به شوری و گرما مقاومت خاصی ندارد.

دیدگاه خود را بنویسید :