ارسال شده در 1397/10/21

معرفی میوه های استوایی

بسم الله الرحمن الرحیم

در گوشه و کنار جهان میوه‌های استوایی زیادی وجود دارند که حتی اسم و شکل آن‌ها را ندیده باشید. این میوه‌ها ظاهری عجیب و بسیار خاص دارند و طعم آن‌ها نیز خاص می‌باشد. در ادامه شما با را با این نوع میوه‌های استوایی که بیشتر در آمریکای لاتین، جنوب شرق آسیا و ... یافت می‌شوند را بیان می‌کنیم.

لونگان (Longan)

معرفی میوه های استوایی

این میوه بومی کشورهای جنوب آسیاست و جزو یکی از میوه‌های استوایی دنیا است که به خاطر ظاهری که دارد در برخی مناطق آن را چشم اژدها هم می‌نامند. لونگان درواقع، در زبان چینی به معنای چشم اژدهاست. این میوه دارای گوشت بسیار سفید و شفافی است و درون آن نیز دانه‌های سیاه و براق وجود دارد.

جَک فروت (Jackfruit)

معرفی میوه های استوایی

جک فروت یکی دیگر از میوه‌های استوایی و خاص که متعلق به نواحی جنوب شرق آسیا است. جک فروت بزرگ‌ترین میوه درختی در جهان می‌باشد که وزن آن در برخی مواقع به 36 کیلوگرم نیز می‌رسد. پوسته‌ی بیرونی این میوه زبر و عاج دار است اما درون آن بافتی نرم و شیرین و طعمی بین موز و سیب است. این میوه را می‌توان هم به‌صورت خام و هم به‌صورت پخته مصرف کرد، زمانی که این میوه پخته می‌شود طعم مواد دیگر را به خود می‌گیرد و بافتی شبیه به گوشت پیدا می‌کند. به همین علت گیاهخواران به‌شدت طرفدار این میوه هستند و آن را جایگزین گوشت در غذاها کرده‌اند. جک فروت منبعی غنی از پروتئین، ویتامین B، پتاسیم و ویتامین C است و میوه‌ای بسیار مقوی به شمار می‌آید.

دوریان (Durian)

معرفی میوه های استوایی

از مشهورترین نوع میوه‌های استوایی میوه دوریان است. این میوه بومی سرزمین‌های جنوب شرق آسیاست. این میوه خاص و منحصربه‌فرد است، اما بوی این میوه است که آن را از دیگر میوه‌ها کرده است. دوریان بویی به‌شدت قوی و نامطبوع دارد، به‌طوری‌که ورود این میوه به بسیاری از مکان‌های عمومی ممنوع است. اما مردم کشورهای جنوب شرق آسیا عاشق این میوه هستند و آن را «پادشاه میوه‌ها» می‌نامند.

پشن فروت (Passion Fruit)

معرفی میوه های استوایی

پشن فروت میوه‌ای کوچک و گرد است که پوستی محکم، قرمز و زرد دارد و می‌توان آن را یکی از عجیب‌ترین میوه‌های استوایی دنیا دانست. هنگامی‌که این میوه از وسط نصف می‌کنید دانه‌هایی آبدار و ژله‌ای را درون آن می‌بینید که می‌توان با قاشق به‌راحتی آن‌ها را جدا کرد. پشن فروت بومی آمریکای جنوبی است. از این میوه در بسیاری از دسرها و غذاها استفاده می‌شود.

کیوکاملون (Cucamelon)

 

معرفی میوه های استوایی

کیوکاملون و از پیوند خیار و هندوانه به وجود آمده است و یکی از عجیب‌ترین میوه‌های استوایی دنیا می‌باشد. این میوه‌یک هندوانه کوچک و مینیاتوری است که مزه‌ی آن شبیه به خیار است. کیوکاملون بومی کشور مکزیک و نواحی آمریکای مرکزی است. مکزیکی‌ها این میوه را به دلیل ظاهر بامزه‌ای که دارد هندوانه موشی یا خیار ترش مکزیکی می‌نامند.

میوه اژدها یا دراگون فروت (Dragon fruit)

معرفی میوه های استوایی

دراگون فروت که در ایران به نام میوه اژدها شناخته‌شده است در مناطق استوایی و گرمسیری رشد می‌کند. این میوه ظاهری بسیار خوش‌رنگ و زیبا دارد و بافت درونی آن سفید با دانه‌های ریز و سیاه است و شبیه به میوه کیوی است. دانه‌های ریز این میوه نیز قابل‌خوردن است و گوشت آن ترکیبی از طعم‌های گلابی، هندوانه و کیوی است. میوه‌ی دراگون فروت بومی کشورهای جنوب شرق آسیا، مکزیک و آمریکای لاتین است و سرشار از ویتامین‌های C، ویتامین B، کلسیم است و کالری بسیار پایینی دارد.

کیوانو (Kiwano)

معرفی میوه های استوایی

کیوانو علاوه بر ظاهر خاصش اسم عجیبی نیز دارد. کیوانو را بانام‌های خربزه شاخ‌دار یا خیار آفریقایی شناخته می‌شود. این میوه بومی صحرای بزرگ آفریقاست و در کشورهایی که در این منطقه قرار می‌گیرند یافت می‌شود. کیوانو میوه‌ای بیضی‌شکل باپوستی نارنجی و شاخ‌دار است و به دلیل ظاهری که دارد به آن خربزه شاخ‌دار می‌گویند. گوشت درون میوه سبز و زرد است و طعمی شبیه به خیار و لیمو دارد.

استار فروت (Star Fruit)

معرفی میوه های استوایی

استار فروت یا میوه ستاره‌ای ظاهر زیبایی دارد و در بسیاری از دسرها استفاده می‌شود. این میوه ظاهری چند پر دارد و وقتی آن برش زده می‌شود به شکل ستاره‌هایی زرد و زیبا درمی‌آید. استار فروت طعم خوشمزه و خوبی دارد و طعم آن بین طعم آلو و لیمو است. از تمام قسمت‌های این میوه می‌توان استفاده کرد به این معنا که پوست، گوشت و حتی هسته‌های ریز آن را می‌توان یکجا خورد. این میوه نیز بومی کشورهای گرمسیری و استوایی است و در کشورهایی مثل مالزی، هند، ویتنام، بنگلادش و فیلیپین یافت می‌شود.

  • فاطمه

    7:44 AM

    خیلی زیبا بود با چندتا از آفریده‌های خدا آشنا شدم که باز شگفت‌زده شدم ممنون

دیدگاه خود را بنویسید :