ارسال شده در 1397/10/21

معرفی درختانی که می توان با هسته کاشت

بسم الله الرحمن الرحیم

برخی از درختان است که می توان به راحتی آن‌ها را در منزل کاشت و برای کاشت تنها به چند دانه از هسته ی آن میوه‌ها نیازمند هستید. در ادامه شما را با اسامی این درختان و همچنین نحوه ی کاشت آن ها آشنا می‌کنیم، پس با ما همراه باشید.

درخت گلابی:

برای آنکه هسته‌های گلابی راحتتر جوانه بزنند باید ابتدا هسته‌های آن را چینه سرمایی کنید. بدین صورت که، هسته‌ها را به مدت 60 الی 90 روز درون یک کیسه ی پلاستیکی پر از پیت ماس (کود خزه ی پوده زار) قرار دهید و درون یخچال نگه داری کنید. پس از آن، هسته‌ها را از کیسه خارج کنید و به مدت ۲ روز درون لیوان آب گرمی قرار دهید. سپس با رعایت چند مورد که در ادامه بیان کرده ایم می‌توانید هسته‌ها را درون خاک بکارید:

خاک این درختان باید بتواند آب را به خوبی جذب کند و همچنیین باید به مدت 6 ساعت در معرض نور خورشید قرار بگیرد. این نکته را به یاد داشته اشد که هر چه نور بیشتری به گیاه بتابد، آن گیاه به آب بیشتری نیازمند است.

درخت گلابی را دست کم هفته ای 1 مرتبه آبیاری کنید و بهترین زمان برای آبیاری آن‌ها در هنگام صبح‌ یا شب  است. میوه دهی این درختان نیز بین 3 الی 10 سال زمان نیاز دارد. میوه‌های این درختان را باید در هنگام تغییر رنگ داد چیده شوند همچنین میوه های این درختان به نحوی هستند که اگر در هنگام چیدن میوه‌ها کال باشد پس از چیدن و مدت زمانی کاملا رسیده می‌شوند.

درخت لیمو:

کاشت درخت با هسته

 برای کاشت درخت لیمو، با قرار دادن تنها چند عدد از هسته آن درون خاک و رعایت کردن اصولی که در ادامه بیان می‌کنیم می‌توانید به راحتی لیمو پرورش دهید:

ابتدا 5 الی 10 عدد از هسته لیمو را درون گلدان بکارید. (امکان دارد که برخی از هسته‌ها رشد نکند به همین علت تعداد بیشتر هسته برای کاشت مناسب تر است) باید به این نکته توجه داشت که درخت لیمو به آب فراوان نیاز دارد بنابراین این گیاه به هفته ای 2 الی 3 مرتبه آبیاری نیاز دارد.

نهال این درخت به 10 الی 14 ساعت نور خورشید نیازمند است در حالی که درختان این میوه به 8 ساعت نور احتیاج دارند. اگر از زیر منافذ گلدان ریشه‌های گیاه را مشاهده کردید باید حتما گلدان آن را تعویض نمایید. این درختان در مدت زمانی 5 ساله و در برخی مواقع بیشتر میوه می‌دهند.

درخت سیب:

کاشت درخت با هسته

برای کاشت درخت سیب ابتدا دو نوع هسته متفاوت را روی دستمال مرطوب و درون پلاستیک قرار دهید و درب آن را ببندید سپس به مدت 70 الی 80 روز آن را درون یخچال قرار دهید. این هسته‌ها را می‌توانید در اوایل فصل بهار بکارید.

پس از کاشت این هسته‌ها درون گلدان، آن را روی طاقچه پنجره قرار دهید تا به اندازه کافی به آن آفتاب برسد. نهال درخت سیب را باید هر 10 الی 12 روز آبیاری کنید و پس از بزگ شدن نهال‌ها نیاز به آبیاری کمتری دارند.

مدت زمان میوه دهی درختان سیب که با هسته کاشت می‌شود بین 8 الی 10 سال می‌باشد.

درخت هلو:

کاشت درخت با هسته

مغز هسته هلو را درون دستمال مرطوب قرار دهید و به مدت 8 هفته درون یخچال نگهداری کنید و پس از گذشت این مدت هسته را درون خاک گلدان بکارید. مغز هسته ی هلو را باید بیش از 1 عدد بکارید زیرا امکان دارد که برخی از هسته‌ها رشد نکنند.

خاک گلدان باید همیشه مرطوب نگه داشته شود. مدت میوه دهی این درختان حدود 3 الی 5 سال است.

درخت نارنگی:

کاشت درخت با هسته

نارنگی جزو گیاهان همیشه سبز است که حدود 3 الی 4 متر رشد می‌کند. برای کاشت این درخت باید نکاتی را رعایت کرد که این نکات عبارت اند از:

کاشت درختان نارنگی باید ر مکانی باشد که نور به اندازه کافی داشته باشد و البته این را باید دقت کرد که در معرض مستقیم نور خورشید نباید قرار بگیرد. آبیاری این گیاه باید همیشگی باشد و البته خاک این گیاه نباید از حد خیس و یا تر باشد.

سعی کنید از هسته تازه ی این میوه استفاده کنید و آن را در فصل بهار و یا اول تابستان بکارید. درختان نارننگی که بدین گونه کاشت می‌شوند مدت زمان میوه دهی آن بین 4 الی 7 سال می‌باشد و همچنین میوه دهی آن در فصل تابستان صورت می‌گیرد و اوایل فصل پاییز میوه‌ها کاملا رسیده هستند.

درخت آلو:

کاشت درخت با هسته

برای کاشت و پرورش این درخت باید ابتدا هسته آن را به مدت چندین روز روی طاقچه پنجره قرار دهید تا کاملا خشک شود. سپس هسته را بشکنید و مغز آن را بیرون آورید. مغز هسته را به مدت 1 روز درون لیوان آبی قرار دهید. سپس درون شیشه ی درب داری پودر کمپوست ریخته و دانه‌ها را درون آن قرار دهید و درب شیشه را محکم ببندید. شیشه حاوی هسته آلو را به مدت 6 الی 8 هفته درون یخچال قرار دهید تا هسته‌ها ریشه بزنند.

پس از ریشه زدن آن‌ها را درون گلدانی که با خاک و کمپوست و به نسبت 2 به 1 پر کرده اید بکارید.

درختان آلو روزانه به 6 ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارد. همچنین خاک گلدان باید همیشه مرطوب باشد اما بیش از حد خیس نباشد. مدت زمان میوه دهی این درختان حدود 3 الی 5 سال است.

درخت آووکادو:

کاشت درخت با هسته

قبل از کاشتن هسته آووکادو باید ابتدا مراحل آماده‌سازی گیاه را انجام دهید بدین صورت که به کمک چند خلال دندان هسته را روی دهانه یک لیوان پر از آب قرار دهید. 2 سانتیمتر از هسته آووکادو باید درون آب قرار گرفته باشد. سپس لیوان را به مدت 2 الی 6 هفته در مکانی گرم و بدون نور قرار دهید تا گیاه ریشه بزند. هسته ی این میوه در هنگام کاشت نباید زیاد در معرض هوا قرار بگیرد. می‌توانید هسته را در فصل بهار بکارید. آبیاری این گیاه 2 الی 3 مرتبه در هفته می‌باشد. این درختان نیز برای میوه دهی بین 5 الی 13 سال زمان نیاز دارند. امکان دارد در برخی مواقع گل‌های این درخت بریزید که البته یک روند طبیعی می‌باشد و جای هیچ نگرانی نیست.

درخت گیلاس:

کاشت درخت با هسته

هسته گیلاس را درون ظرف پلاستیکی بدون هوا قرار دهید و به مدت 10 هفته درون یخچال بگذارید. پس از گذشت این مدت هسته‌ها را درون گلدان بکارید.

این درختان به نور و جریان هوا نیازمند هستند. همچنین خاک آن‌ها باید مرطوب نگه داشته شود و هنگامی که احساس کردید خاک آن خشک شده است گیاه را آبیاری کنید. میوه دهی این درختان نیز 7 الی 10 سال به طول می‌انجامد.

دیدگاه خود را بنویسید :