ارسال شده در 1397/10/22

نحوه ی کاشت قلمه ریشه درخت پالونیا

بسم الله الرحمن الرحیم

پائولونیا  درختی است که به‌سرعت رشد می‌کند و متعلق به کشور چین می‌باشد و دارای ویژگی‌های کم‌نظیری است به‌عنوان‌مثال شکوفه‌ها و برگ‌های این درخت به‌عنوان خوراک دامی و پرورش زنبورعسل مناسب می‌باشد و همچنین چوب این درخت ازنظر وزن و سبکی در جهان دومین چوب به شمار می‌آید.

پالونیا را می‌توان از طریق قلمه‌های ریشه، نهال‌های بذری 1 الی 2 ساله و یا درختان بالغ کاشت.

از مزایای کاشت درخت پالونیا با این روش، باعث رشد یکنواخت و سریع می‌شود و  همچنین موجب بالا رفتن  مدت زنده ماندن نهال‌ها می‌شود.

در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه‌ی تکثیر این درختان را توسط قلمه ریشه به شما آموزش دهیم.

برای کاشت نهال‌ها ابتدا باید زمین موردنظر را هموار نمود (در نواحی جنوبی می‌توان نهال‌ها را در زمین‌هایی با شیب و رطوبت کم همچنین زهکشی مناسب ایجاد نمود) بدین معنی که رطوبت خام آن منطقه مناسب بوده و همچنین به‌خوبی زهکشی شده باشد و در برابر باد و اشعه آفتاب محافظت شود و ضخامت، حاصلخیزی، نرمی و PH خاک نیز باید در حد مطلوب باشد. خاک موردنیاز برای کاشت این نهال‌ها خاک لومی یا شنی لومی بوده و سطح ایستایی با سطح خاک 1.5 متر فاصله داشته باشد. همچنین باید نهالستان را از بیماری‌ها، آفات و حشرات در امان نگه داشت و محل آن به‌دوراز درختان بزرگ باشد. هر نهال پالونیای 1 ساله 25 الی 30 عدد قلمه ریشه تولید می‌کند. پس از انتخاب درخت مناسب، قلمه‌های ریشه ای به قطر 1 الی 4 سانتی‌متر در قطعات طولی 15 الی 18 سانتی‌متر قطع می‌شوند. قلمه‌هایی که قطر  آن‌ها کمتر از 1 سانتی‌متر و یا طول کوتاهتر هستند تنها در صورتیکه کمبود قلمه ریشه ای وجود داشته باشد، برای تکثیر مورد استفاده قرار می گیرند. 

سیستم قلمه‌ی ریشه‌ای این درختان به تبادلات هوایی نیازمند است، به همین علت کشاورزان در انتهای فصل پاییز یا در شروع زمستان، زمین را شخم می‌زنند. برای بهتر شدن رشد نهال‌های پالونیای 1 ساله بهتر است عمیق شخم زمین بیش از 40 سانتی‌متر باشد. پس از آب شدن برف‌ها در فصل بهار، خاک زمین باید شن کشی و هموار شود. همچنین برای حاصلخیزی خاک، کود آلی استفاده شود و برای کنترل آفات و حشرات زیرزمینی محلول BHC(Benzene Hexa Chloride)،60 درصد به میزان 30 کیلوگرم در هکتار، در سطح خاک ریخته شود، پس از انجام این مراحل باید شخم کم‌عمق و شن کشی دقیق به‌منظور صاف شدن سطح خاک صورت گیرد.

قلمه ریشه ی درخت پالونیا

 عموماً برای کاشت این درختان از 2 نوع بستر استفاده می‌شود:

بستر جوی و پشته بلند، در این نوع بستر فاصله پشته‌ها 40 سانتی‌متر و عرض قسمت پایینی 75 سانتی‌متر می‌باشد.

بستر جوی و پشته کوتاه، این نوع بستر حدود 20 متر طول، 25 الی 30 سانتی‌متر عرض و 10 الی 15 سانتی‌متر ارتفاع دارند.

قلمه‌های ریشه‌ی این درختان در وسط سطح بالایی پشته‌ها قرار می‌گیرند. مزیت این نوع بسترها، ضخامت لایه‌های خاک و همچنین تجمع مواد حاصلخیز خاک در ناحیه کاشت است. این نوع بستر کاشت باعث افزایش دمای خاک در فصل بهار می‌شود و همچنین موجب ریشه‌زایی و جوانه زدن سریع گیاهان می‌شود. طبق آزمایش‌هایی که بر روی بستر پشته‌ی بلند صورت گرفته گیاهچه‌هایی که در این بستر رشد یافته‌اند حدود 7.3 درصد بلندتر و قطر تحتانی تنه آن‌ها 21.5 درصد بزرگ‌تر از درختان بستر جوی و پشته کوتاه بود. البته این نکته را نیز بیان کنیم که بستر بلند مضراتی هم دارد. از موارد زیان‌آور برای رشد این درختان در بستر بلند عبارت‌اند: قلیایی شدن شدید خاک در اوایل رشد درختان و همچنین عدم سازگاری درختان در پشته‌های بلند در اواسط رشد، افزایش میزان فرسایش باد و کمبود آب. به همین علت استفاده از این روش برای مناطقی که میزان آبیاری کافی ندارند و یا خاک آن‌ها قلیایی است توصیه نمی‌شود.

تهیه قلمه‌های ریشه:

برای تهیه قلمه ریشه و کاشت این گیاهان، از درختان مناسب 1 الی 2 ساله در فاصله زمانی بین برگ‌ریزی و شروع رشد مجدد، استفاده می‌شود. اگر از ریشه‌های این درختان بلافاصله پس از قطع استفاده نمی‌کنید باید آن‌ها را شرایط خاصی نگه‌داری کنید. برای رشد قلمه‌ها و زنده ماندن بالای آن‌ها، عمل انتقال ریشه‌ها باید به‌سرعت صورت گیرد، همچنین قبل از کاشت قلمه‌ها خاک باید گرم شده باشد. ریشه‌های درخت پالونیا در دمای 20 درجه سانتی‌گراد و طی مدت 4 الی 5 روز به‌سرعت رشد می‌کنند.

قلمه ریشه ی درخت پالونیا

قلمه ریشه دار پالونیا

تولید نهال 1 ساله:

قلمه‌های ریشه این گیاهان معمولاً در فصل بهار، هنگامی‌که دمای خاک بیش از 4 الی 8 درجه سانتی‌گراد است کاشته می‌شوند. نهال‌های حاصل به‌سرعت رشد می‌کنند و به همین علت به فضای بیشتری برای رشد احتیاج دارند. برای تولید نهال با ظرفیت بالا در جنگل‌کاری، امکان زنده ماندن آن‌ها را کاهش می‌دهد به‌طوری‌که برخی از آن‌ نهال‌ها بر اثر باد شکسته یا تخریب می‌شوند. همچنین برای کاشت نهال با ظرفیت پایین، مقدار تولید نهال در واحد سطح کاهش می‌یابد.  به همین علت برای دست‌یابی به کیفیت بالا و محصول بیشتر پس از اتمام اولین دوره رشد، نهال‌های کوچک را به نواحی دیگر انتقال می‌دهند.

ریشه‌های نهال درخت پالونیا باید به‌صورت عمودی در خاک قرار داده شود تا بتواند برای جذب آب و مواد غذایی به قسمت‌های عمیق‌تر خاک دسترسی داشته باشند.  به نحوی‌که ریشه‌ها را از قسمتی که قطع‌شده‌اند به سمت بالا و نوک قلمه‌های ریشه‌ باید به‌اندازه 1 سانتی‌متر زیر سطح خاک قرار بگیرد.

پس از انتقال ریشه‌ها در خاک برای نگه‌داشتن گرما و رطوبت آن اطراف هر ریشه را به قطر 5 الی 7 سانتی‌متر خاک ریخته و سپس تمامی قلمه‌های کاشته شده را با صفحات پلاستیکی بپوشانید.

دیدگاه خود را بنویسید :