ارسال شده در 1397/10/27

خواص و نحوه کاشت گل تاج خروس چتری

بسم الله الرحمن الرحیم

گیاه تاج‌خروس یکی از انواع گیاهان پرفایده است. تاج‌خروس، گیاهی با بیش از 60 گونه و به رنگ‌های مختلف است. این گیاه بومی جنوب آمریکا و مکزیک می‌باشد و سرشار از آهن، پروتئین و مواد مغذی است، همچنین کلسیم آن نیز 3 برابر بیشتر از شیر گیاه تاج‌خروس عضو خانواده گیاهان گل‌دار تاج‌خروسیان است که شامل اسفناج، چغندر و کینوا می‌شود.

گل تاج‌خروس چتری یکی از گونه‌های پرطرفدار از خانواده تاج‌خروسان است، همان‌طور که گفتیم این گیاه دارای گونه‌های فراوانی است که هم در ظاهر و هم در رنگ با گل تاج‌خروس چتری تفاوت دارند، برخی گونه‌های تاج‌خروس خوراکی و دارویی بوده و برخی جزو علف‌های هرز محسوب می‌شود.

ارتفاع گل‌های تاج‌خروس چتری به 50 الی 80 سانتی‌متر و در برخی مواقع بیشتر نیز می‌رسد، این گیاه کاشت ساده‌ای دارد و به‌سرعت پس از کاشت گل‌های آن ظاهر می‌شود، گل‌ها ظاهری مخمل مانند و در قسمت بالا دارای پیچ‌وخم هستند و جنس و فرمی همانند تاج یا کاکل خروس دارد.

کاشت گل تاج‌خروس در خاک‌های غنی باعث رشد گل‌های درشت‌تری می‌شود، گل‌ها ماندگاری بالایی بر روی بوته‌ها دارند و خیلی دیر پژمرده می‌شود.

گل تاج‌خروس نسبت به هرس کردن واکنش بسیار خوبی نشان می‌دهد و بهتر است زمانی که گیاه به ارتفاع نیم متر رسید شاخه‌ی اصلی را از وسط قطع کنید با این کار شاخه زایی و رشد عرضی و گلدهی گیاه بسیار بیشتر می‌شود و فرم زیبایی به دست می‌آورد.

بذرهای گیاه پس از گذشت چند مدت تشکیل می‌شوند به‌نحوی‌که اگر بر روی گل دست بکشید بذرهای کوچک و سیاه و درخشان آن بر روی زمین خواهند ریخت، این نوع بذر دهی باعث می‌شود تا سال آینده نیاز به کاشت مجدد این گل نباشد و گل‌ها مجدداً در باغچه شما رشد خواهد کرد.

خواص و نحوه ی کاشت گل تاج خروس

فواید گیاه تاج‌خروس:

منبع پروتئین:

این گیاه از 13 تا 19 درصد پروتئین تشکیل‌شده است که از پروتئین‌های موجود در آن از غلاتی مانند برنج، ذرت و گندم‌سیاه بیشتر است. این پروتئین همچنین دارای تمامی هشت آمینواسید ضروری است به همین علت این گیاه را به منبع خوبی برای تأمین پروتئین برای گیاهخواران بدل کرده است.

بدون گلوتن:

این گیاه نیز مانند کینوآ و گندم‌سیاه به‌طور طبیعی بدون گلوتن است. گلوتن نه‌تنها برای افرادی که از بیماری سلیاک رنج می‌برند مضر است بلکه برای هر شخصی بدون هیچ حساسیتی نیز مضر می‌باشد زیرا پروتئینی را به نام زنولین فعال می‌کند.

قلب و عروق:

روغن تاج‌خروس برای افراد مبتلابه بیماری شریان‌های کرونری مؤثر است. همچنین در درمان تصلب شرایین یا باریک شدن شریان‌ها نیز مفید است.

سرشار از فیبر غذایی:

یک فنجان از گیاه تاج‌خروس پخته‌شده 5 گرم فیبر غذایی دارد که نیاز روزانه ما را تأمین می‌کند. بخش اعظم این فیبر غیرقابل‌حل هستند که سالم و دست‌نخورده از روده‌ها عبور می‌کنند و تأثیری ضد یبوستی دارند. همچنین حاوی فیبر حلال است که علاوه برجذب آب و کاهش هضم از مزایای کاهش کلسترول نیز برخوردار است.  بنابراین بسیار مناسب برای رژیم غذایی کاهش وزن است.

خواص و نحوه ی کاشت گل تاج خروس

نحوه‌ی کاشت گل تاج‌خروس از دانه:

گل تاج‌خروس (Celosia)، گیاهی مطلق به آب‌وهوای گرم است و دوره رشد و گل‌دهی آن حدود 90 روزبه طول می‌انجامد. در مناطق بازمستان سرد، 4 تا 6 هفته قبل از آخرین سرما بذرها درون خانه کاشته می‌شوند. حدود 3 الی 4 بذر گل را در عمق 0/5 سانتی‌متر در خاکی مرطوب و سبک مخلوط با خاک‌برگ می‌کارند و سپس روی گلدان را با یک پوشش پلاستیکی می‌پوشانند تا خاک مرطوب بماند پس از گلدان را در مکانی گرم قرار می‌دهند. حدود 10 الی 15 روز زمان نیاز است تا بذرها جوانه بزنند، پس از جوانه‌زنی پوشش پلاستیکی را از روی گلدان بردارند. از آب‌لوله‌کشی برای آب دهی به‌ این گلدان‌ها استفاده می‌شود اما باید تنها خاک را مرطوب کرد بنابراین آبیاری را به‌صورت آرام انجام دهید.

هنگام جوانه زدن بذرها، گلدان را به یک پنجره آفتابی انتقال می‌دهند. در غیر این صورت می‌توان از چراغ‌های فلورسنتی استفاده کرد. زمانی که گیاه رشد کرد چراغ را در فاصله 15 سانتی‌متری از گیاه قرار دهید و هنگامی‌که گیاه دو برگ حقیقی تشکیل داد، آن‌ها را برای قوی‌تر شدن گیاه قطع کنید.

هنگامی‌که درجه حرارت شبانه به 12 درجه سانتی‌گراد رسید، باید گیاه را مقاوم کرد. بدین‌صورت که برای شروع در روز اول گلدان را به مدت 4 ساعت بیرون از خانه قرار دهید، و در روزهای بعد، در هرروز 2 ساعت به این مدت‌زمان اضافه کنید. پس از گذشت 8 روز گیاه توانایی ماندن خارج از خانه را خواهد داشت.

پس‌ازاین که اندازه نهال آن 5 تا 6 سانتی‌متر شد، آن‌ها را بافاصله 25 سانتی‌متر از هم می‌توانید گلدان را درون باغ بکارید. گیاهان بلندتر را بافاصله 40 سانتی‌متر از یکدیگر بکارید. اگر فاصله گیاهان از یکدیگر کم باشد، باعث کوتاه‌تر و همچنین کوچک‌تر شدن گل‌ها می‌شود. خاکی که این گل‌ها در آن کاشته می‌شوند باید همیشه مرطوب باشند، مخصوصاً در روزهای گرم.

در مناطق با تابستان طولانی، می‌توان بذر گل تاج‌خروس را به‌طور مستقیم پس از گذشت سرما، در خاک زمین کاشت. بذرها را در عمق 1/5 سانتی‌متر بکارید و به‌آرامی روی آن‌ها خاک بپوشانید. خاک را مرطوب نگه‌دارید.

بوته این گل‌ها در برابر کودهای شیمیایی حساس هستند و زود آسیب می‌بیند.

خواص و نحوه ی کاشت گل تاج خروس

نور:

این گیاهان برای گلدهی به 6 الی 8 ساعت نور به‌صورت روزانه نیاز دارند، نور متوسط و کم باعث کاهش گلدهی می‌شود اما در برابر نور زیاد مشکلی ندارد و در مناطق بسیار آفتابی نیز رشد می‌کنند، این گیاهان در محیطی نیم‌سایه با نور روزانه 4 الی 5 ساعت می‌توانند رشد کنند اما در محیطی با نور کم تنها ساقه‌های گیاه بلند می‌شوند.

دما:

دمای کاشت بذر گل حدود 20 الی 25 درجه مناسب می‌باشد و بهترین زمان برای کاشت در فضای باز اوایل بهار و پس از رفع سرما است، دمای رشد و دمای مناسب برای نگه‌داری این گیاه 15 الی 35 درجه است، این گیاه مقاومت خوبی در برابر سرما دارد و یخ‌بندان تا 15- درجه به‌صورت گذرا را نیز می‌تواند تحمل کند، بهترین گلدهی را در بهار و پاییز به دلیل دمای کمی پایین دارند اما در گرمای زیاد تابستان باعث کاهش گلدهی یا عدم گلدهی می‌شوند.

کود دهی:

این گیاه نیاز به کود دهی ندارد و نسبت به کود دهی حساس می‌باشد اما تغذیه گیاه باعث افزایش گلدهی و بهبود عملکرد گیاه می‌شود.

از کود ورمی کم پوست و کودهای آلی و ارگانیک برای تقویت این گیاه استفاده کنید.

دیدگاه خود را بنویسید :