ارسال شده در 1397/10/29

خواص گیاه بابا آدم چیست

بسم الله الرحمن الرحیم

گیاه باباآدم گیاهی علفی و دوساله است. این گیاه بانام‌های باردان، فیلگوش و آراقیطون نیز نامیده می‌شود. گیاه باباآدم با ارتفاعی حدود 1 الی 2 متر رشد می‌کند و دارای برگ‌های بزرگ و گل‌های توپی مانند است. این گیاه بومی اروپا، آسیا و ژاپن است، ریشه آن خوراکی می‌باشد و به دلیل مصرف ریشه‌ی آن کاشت می‌شود. البته برگ‌ها و ساقه‌های گیاه نیز خوراکی هستند. گیاه باباآدم به‌عنوان یک گیاه دارویی شناخته‌شده است که خواص ضد میکروبی و ضد سرطانی دارد. ریشه‌ی این گیاه را می‌توان هم به‌صورت خام و هم به‌صورت پخته مصرف نمود. برگ‌ها و ساقه‌های این گیاه مانند اسفناج پخته و مصرف می‌شوند. از این گیاه برای داروهای گیاهی استفاده می‌شود. شایع‌ترین مشکلاتی که توسط این گیاه برطرف می‌شود شامل مشکلات پوستی و پوست سر است که باعث کنترل ریزش مو و شوره سر می‌گردد. گیاه باباآدم برای درمان بیماری‌های کبدی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای تحریک دستگاه گوارش، درمان سرماخوردگی و گلودرد، و حتی درمان جذام نیز از این گیاه استفاده می‌شود.

توجه: مصرف این گیاه توسط افراد دیابتی باید زیر نظر پزشک صورت گیرد زیرا امکان دارد این گیاه با داروهای دیابتی تداخل داشته باشد.

 کاشت بذر:

خواص گیاه بابا آدم چیست

این گیاه از طریق بذر تکثیر می‌شود. گیاه باباآدم بسیار آسان کاشت و پرورش داده می‌شود و به‌صورت خودرو و بدون کمک انسان نیز در طبیعت رشد می‌کند. گیاه باباآدم آفتاب کامل را ترجیح می‌دهد اما می‌تواند سایه جزئی را نیز تحمل کند. خاک موردنیاز این گیاه باید غنی باشد و همچنین زهکشی مناسبی داشته باشد. از ویژگی مهم که خاک این گیاه باید داشته باشد این است که شل باشد و تا عمق 1 متر عاری از سنگ و کلوخ‌ها باشد. بدین‌صورت ریشه این گیاه رشد طولانی و مستقیمی خواهد داشت.

بذرهای این را می‌توان به‌صورت مستقیم در خاک زمین و پس از آخرین سرمای بهاری می‌کارند. کاشت. فاصله بین بذرها باید 10 سانتی‌متر و فاصله بین ردیف‌های کاشت این گیاه باید 60 سانتی‌متر در نظر گرفت. عمق کاشت بذرهای آن نیز 1 سانتی‌متر است. پس از کاشت بذرها آن‌ها را به‌آرامی آبیاری کنید. خاک این گیاه باید همیشه مرطوب نگه‌داشته شود اما از خیس شدن آن اجتناب کنید زیرا درصورتی‌که خاک خیس شود باعث آسیب دیدن بذرها شده و از جوانه زدن بذرها نیز جلوگیری می‌کند. کود دهی این گیاه باید ماهی 1 مرتبه انجام شود. بذرهای این گیاه به‌سرعت جوانه می‌زنند. جوانه‌زنی آن در عرض 4 تا 25 روز صورت می‌گیرد. بذرهای گیاه باباآدم را می‌توان 4 هفته قبل از آخرین سرما در خانه نشا کرد و نهال‌های آن را پس از گذشت سرما به زمین اصلی منتقل می‌کنند. دمای مناسب برای جوانه زدن این بذرها بین 22 الی 27 درجه سانتی‌گراد است. در برخی مواقع ریشه‌ی این گیاه می‌تواند 1 الی 2 متر نیز رشد کند.

هرچه برگ‌های گیاه کمتر باشند، گیاه عملکرد بهتری داشته و بازدهی آن بالاتر می‌رود. اگر شما گیاه باباآدم را برای ریشه آن می‌کارید، برخی از برگ‌های آن را هرس کنید تا ریشه گیاه رشد بهتری داشته باشد.

خواص گیاه بابا آدم چیست

آفات و بیماری‌ها:

این گیاه بسیار کم درگیر حمله حشرات می‌شود، در صورت نیاز از حشره‌کش‌ها یا مواد دافع برای دفع حشرات استفاده کنید.

برداشت محصول:

برگ‌ها و ساقه‌های جوان را برای مصرف تازه برداشت می‌کنند و همان‌طور که گفتیم آن‌ها را مانند اسفناج می‌پزند.

رشد ریشه حدوداً 100 روز طول می‌کشد. به‌طورکلی می‌توان ریشه‌ها را 8 الی 12 هفته پس از تاریخ کاشت برداشت نمود. زمانی که ریشه‌ها 30 الی 60 سانتی‌متر رسیدند آن‌ها را برداشت می‌کنند. ریشه‌های این گیاه به‌سرعت رشد می‌کنند و به درون زمین فرو می‌روند و درصورتی‌که این گیاه دیر برداشت شود امکان دارد برداشت آن‌ها کمی دشوار شود. برای برداشت ریشه‌های آن باید از یک بیل یا یک چنگال بسیار محکم استفاده کرد.

پوست ریشه‌های گیاه را جدا کنید و آن‌ها را به‌صورت خام یا پخته مصرف نمایید. از ریشه گیاه باباآدم در سوپ و سالاد استفاده می‌کنند و یا آن را مانند سیب‌زمینی سرخ‌کرده استفاده می‌کنند.

خواص این گیاه:

تصفیه خون:

ریشه این گیاه تصفیه‌کننده خون و لنف بدن می‌باشد. این عمل با دو مکانیسم انجام می‌شود:

1 ـ گرفتگی‌های موجود در سیستم تنفسی را برطرف می‌کند و به دفع دی‌اکسید کربن کمک می‌کند. همچنین گرفتگی در سیستم دفع ادرار را برطرف و به‌نوعی ضد سنگ کلیه نیز می‌باشد.

2 ـ این گیاه به کبد کمک می‌کند تا مواد زائد موجود در خون را تصفیه کند و به کمک کلیه‌ها آن را از بدن دفع نماید.

خواص کلیوی:

ریشه گیاه ادرارآور است و باعث افزایش تعریق می‌شود.

خواص گیاه بابا آدم چیست

بهبود سیستم گوارشی:

این گیاه، به علت ضدعفونی کردن دستگاه گوارش، باعث برطرف شدن یبوست و تسریع در امر هضم غذا می‌شود.

دیابت:

این گیاه خاصیت ضد دیابتی دارد؛ باعث کاهش قند خون (با مصرف 3 فنجان جوشانده برگ گیاه در روز) می‌شود، افرادی که میل زیادی به شکر و شیرینی دارند، با مصرف این گیاه به‌صورت ناشتا، باعث کاهش این تمایلات می‌شود.

کم‌خونی:

این گیاه دارای مقادیر بالایی از آهن است که مصرف آن باعث درمان کم‌خونی و رنگ‌پریدگی ناشی از آن می‌شود.

موارد احتیاط:

برخی از عوارض جانبی مانند خشکی دهان، بی‌قراری، اسهال، سردرد، تهوع و آلرژی با مصرف بیش‌ازاندازه گیاه باباآدم به‌صورت خوراکی دیده‌شده است. این گیاه برای بانوان باردار و شیرده مناسب نمی‌باشد. در صورت تماس برگ‌های این گیاه با ملتحمه و یا قرنیه، عوارض شدید چشمی ایجاد می‌شود.

افراد مصرف‌کننده داروهای کاهش‌دهنده قند خون، باباآدم را بااحتیاط مصرف کنند:

به افرادی که از داروهای دیورتیک مصرف می‌کنند این گیاه توصیه نمی‌شود؛ زیرا باعث کاهش میزان زیاد پتاسیم بدن می‌شود و همچنین به دلیل خاصیت ادرارآور بودن آن، بدن میزان زیادی آب موردنیاز خود را از دست می‌دهد.

دیدگاه خود را بنویسید :