ارسال شده در 1397/11/01

زرین گیاه چیست و چه خواصی دارد؟

بسم الله الرحمن الرحیم

زرین گیاه، یکی از گیاهان دارویی که دارای خواص بسیار زیادی است. این گیاه در جنوب شرقی آسیا رشد می‌کند. این گیاه بانام‌های آغ باش، گل باغچق و … در ایران نیز شناخته شده است. زرین گیاهی چندساله و از تیره نعناییان می‌باشد. این گیاه نیمه چوبی است و دارای ارتفاعی حدود 10 تا 20 سانتی‌متر می‌باشد. ساقه‌های چوبی این گیاه متعدد و به‌صورت ایستاده یا کمی منشعب هستند، برگ‌های این گیاه تخم‌مرغی شکل و دندانه‌دار می‌باشد، گیاه گل‌های سفید مایل به زردی تولید می‌کند که به‌صورت خوشه‌های انتهایی می‌باشند. گل‌دهی آن از اواسط بهار تا اوایل تابستان است. زرین گیاه دارای اسانس، دی ترپن، فلاونوئید، تانن و اسیدهای فنولی می‌باشد که هرکدام از این ترکیبات خواص دارویی را در این گیاه ایجاد می‌کنند. این گیاه دارای خواص ضد سرطانی است و در درمان درد مفاصل و روماتیسم، درمان سرگیجه، درمان بیماری ام اس، تقویت حافظه، کاهش تب و … مورداستفاده قرار می‌گیرد. این گیاه همچنین خواص ضدویروسی و ضد باکتریایی دارد. این گیاه ازلحاظ دارویی بسیار باارزش و بی‌نظیر می‌باشد و به همین دلیل موردتوجه افراد بسیاری قرارگرفته است.

زرین گیاه چیست

کاشت بذر زرین گیاه:

سطح کمپوست سبک برای کشت این گیاه مناسب است و بذر را درون خاک کمپسوت قرار دهید سپس بذر را با لایه‌نازکی کمپوست (2 میلی‌متر) بپوشانید. خاک کمپوست را باید مرطوب نگه‌دارید. دمای موردنیاز برای جوانه‌زنی بذر این گیاه 25 درجه سانتی‌گراد است. پس از جوانه‌زنی، زمانی که نهال به‌اندازه‌ی کافی رشد کردند می‌توانید آن‌ها را به خاک زمین و یا گلدانی بزرگ‌تر انتقال دهید. نهال‌ها را در خاک حاصلخیز با زهکشی مناسب بکارید. خاک‌های لومی شنی برای کاشت زرین گیاه مناسب هستند. این گیاهان در آفتاب کامل یا سایه جزی می‌توانند به‌خوبی رشد کنند. در مناطق گرمسیر این گیاه بهتر است در سایه جزی کاشته شود. خاک این گیاهان را در آب‌وهوای گرم تابستان مرطوب نگه‌دارید. برای جوانه‌زنی سریع‌تر می‌توانید قبل از کاشت بذر، خراش کوچکی در پوسته بذر ایجاد می‌کنند و سپس بذر را به مدت 12 ساعت در آب مقطر قرار دهید. در هنگام ایجاد خراش در پوسته بذر، باید مراقب باشید به گیاه آسیب نزنید. فاصله کاشت بین نهال‌های زرین گیاه را 20 سانتی‌متر در نظر بگیرید.

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی:

این گیاه به‌عنوان یک گیاه دارویی مهم برای رفع دردهای روماتیسمی، و دردهای مفصلی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

وجود ترکیبی به نام "زانتومیکرول" در برگ‌های آن مسئول اصلی خاصیت ضد سرطانی بودن گیاه است.

اجزاء اصلی این گیاه شامل لیمونین، Verbenone, alpha-terpineol,، الکل پریلیل و کاریوفیلین می‌باشد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، اثرات درمانی اسانس زرین گیاه قابل‌مقایسه با هیوسین و ایندومتاسین می‌باشد.

لیمونن که یکی از اجزای اصلی اسانس این گیاه می‌باشد، به‌عنوان یک مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین، ضد ویروس، باکتری‌کش، ضد تومور، عامل پیشگیری‌کننده از سرطان، ضد کاندیدیا، مهارکننده رشد قارچ‌ها، خلط ‌آور، ضد اسپاسم و مسکن مؤثر می‌باشد. ژرانیول نیز یکی از ترکیباتی است که در اسانس این گیاه وجود دارد و باعث ممانعت از رشد و سنتز پلی آمین‌ها در سلول‌های سرطانی شده است.

این گیاه از طریق بذر تکثیر می‌شود. طول بذر 4 میلی‌متر، عرض بذر 1.25 میلی‌متر و قطر بذر 1.07 میلی‌متر است. شکل بذر این گیاه به‌صورت تخم‌مرغی یا واژ تخم‌مرغی، سطح شکمی برآمده است و دارای یک خط هشت مانند در نوک است و سطح پشتی آن دارای سه تا پنج‌خط قهوه‌ای بسیار تیره می‌باشد همچنین نوک بذر آن لوبدار است. نوع میوه بذری زرین گیاه نیز فندقه است.

دیدگاه خود را بنویسید :