ارسال شده در 1397/11/09

نحوه کاشت گوجه مشکی و خواص آن

بسم الله الرحمن الرحیم

گوجه مشکی  یا ایندیاگو رز یکی از گونه‌های جالب گوجه‌فرنگی است که به رنگ مشکی است. گوجه جزو یکی از مفیدترین خوراکی‌ها است. گوجه‌ها به علت دارا بودن لیکوپن به رنگ قرمز درمی‌آیند و بسیاری از خواص گوجه‌فرنگی قرمز نیز در این ماده خاص وجود دارد. درون این میوه به رنگ قرمز و بنفش است.این گوجه حاوی آنتی‌اکسیدان است و مزه بسیار خوبی دارد. این میوه همچنین برای مبارزه با دیابت و چاقی نیز مفید است.

گوجه مشکی باردهی خوشه‌ای دارد و طعم این میوه همانند گوجه معمولی یا حتی خوش‌طعم‌تر است و دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که با پیوند گوجه‌های بنفش به قرمز باعث به وجود آمدن این گوجه می‌شود.

گوجه‌فرنگی مشکی حاوی آنتوسیانین و آنتی‌اکسیدان‌هایی است که در مقابله با بیماری سرطان می‌تواند مفید باشد، همچنین می‌تواند درمانی برای بیماری قند خون و چاقی باشد. سیاهی رنگ این نوع گوجه‌فرنگی، به دلیل قرار گرفتن رنگ‌دانه‌های درون آن در معرض اشعه خورشید است. این میوه را می‌توان در هر فصلی با فراهم آوردن شرایط کاشت محصول را داشته باشید.

برای کاشت این میوه درون گلدان، آن را با خاک غنی پرکنید و بذرها را درون گلدان بکارید . کاشت این میوه در فصل تابستان و در بسیاری از مناطق، محصول خوبی را به عمل می‌آورد. برای کاشت این میوه در زمین اصلی باید پس از گذشت سرما دانه‌ها را بکارید. پس هنگام کاشت گلدان را در گلخانه یا محیط داخلی پشت پنجره نورگیر پرورش دهید تا به بهترین پتانسیل برای رشد برسد. این گیاهان چه در گلخانه و چه در محیط بیرون، باید بافاصله‌ی 30 سانتی‌متری از یکدیگر کاشته شوند. این گیاه سیستم ریشه‌ی حجیمی دارد و  به همین علت برای کاشت در کیسه‌های مخصوص مناسب نمی‌باشد. خاک و بستر گیاه باید مرطوب بماند و هفته‌ای 1 مرتبه باید خاک آن‌ها را کود مخصوص داد.

خواص گوجه مشکی

 

در آب‌وهوای داغ و آفتابی، سطح گلخانه باید مرطوب بماند تا رطوبت افزایش یابد. مرطوب کردن گیاهان با آب در شکل‌گیری میوه‌ها مؤثر است. برای آبیاری گیاه بهتر است در اواسط روز انجام شود، اما باید مراقب باشید تا بر روی شاخ‌ و برگ گیاه آب اسپری نکنید، زیرا نور مستقیم آفتاب می‌تواند باعث سوختن برگ‌های گیاه شود.

در مراحل اولیه رشد گیاه باید ساقه‌های آن‌ها بسته شوند تا بتوانند به‌خوبی رشد کنند. برای این منظور می‌توانید به ساقه این گیاه چوب وصل کرده تا گیاه بالا رود (قیم)شاخه‌های کوچکی که در محل اتصال برگ می‌رویند را با رسیدن به طول 2.5 سانتی‌متر، جدا نمایید. هرس این گیاه باعث می‌شود تا بهتر در معرض آفتاب قرار بگیرد و میوه‌های آن تیره‌تر و طعم بهتری خواهد داشت. گیاهان پیوندی می‌توانند 7 الی 9 خوشه‌ی میوه را در گلخانه حاصل دهند.

میوه‌های این گیاه برای کاشت باید کاملاً رسیده باشد، زمانی متوجه می‌شوید که میوه‌ها رسیده هستند که پس از فشار دادن اندکی احساس نرمی را منتقل کنند.

 

 

خواص گوجه مشکی

نحوه کاشت بذر گوجه‌فرنگی مشکی:

ابتدا بستری از  50 درصد کوکوپیت و 50 درصد پیت ماس تهیه کنید اما باید دقت داشته باشید که بستر تمیز و قارچ کشی شده باشد. بذرها را  بروی بستر پخش کرده و یک‌لایه خیلی نازک  خاک اندازه قطر بذر حدود 0.2 سانتی‌متر یا 2 میلی‌متر روی بذرها بپاشید.

پس از کاشت بذرها روی بستر را با آب‌پاش اسپری کنید تا خاک مرطوب شود. اگر آبیاری گیاه زیاد باشد امکان دارد جوانه‌زنی گیاه صورت نگیرد. می‌توانید روی بذرها را یک نایلون سفید کشیده تا رطوبت  خاک حفظ شود.

بذرها را در مکانی در دمای ثابت حدود  28 درجه سانتی‌گراد قرا دهید . کم بودن و زیاد بودن این دما تأثیر بسزایی در جوانه زدن گیاه دارد زیاد بودن این دما باعث ایجاد رشد علف‌های هرز و کم بودن دما نیز باعث عدم جوانه‌زنی بذرها خواهد داشت.

پس از جوانه زدن بذرها، تعداد برگ‌ها به 4 عدد یا بیشتر رسید نایلون روی بذرها را با خودکار سوراخ کرده تا رطوبت خاک به نصف برسد، بستر را مقابل نور قرار دهید بهترین منبع نور پشت پنجره در فاصله 30 سانتی‌متری می‌باشد.

پس از رشد گیاه می‌توانید آن‌ها را جدا کرده و به گلدان جدید انتقال دهید در این کار دقت لازم را داشته باشید که  به ریشه صدمه نزنید، پس  از عادت کردن گیاه به خاک می‌توانید  ورمی کمپوست یا کود بدهید.

برای قارچ کشی بستر خاک می‌توانید مقداری از پودر کاربندازیوم را در به مقدار 2 در هزار در اسپری آب در خاک آب‌پاشی کنید تا خاک با قارچ‌کش‌ها ضدعفونی شوند.

دیدگاه خود را بنویسید :