ارسال شده در 1397/11/11

خواص و نحوه گل‌گاوزبان اروپایی

بسم الله الرحمن الرحیم

گل‌گاوزبان اروپایی بانام علمی Borago officinalis نوعی گیاه علفی و یک‌ساله است که خواص دارویی فراوانی دارد. از قسمت‌های گل، برگ و سرشاخه‌های گل‌دار استفاده دارویی می‌شود. دانه این گیاه از غنی‌ترین منابع اسیدهای چرب اصلی بشمار می‌آید به‌طوری‌که از آن به‌عنوان منبع شناخته‌شده (Gamma Linoenic Acid (GLA نام‌برده شده است. گل‌گاوزبان اروپایی از ماه‌های اردیبهشت تا شهریور گل می‌دهد.

ارتفاع این گیاه معمولاً 50 الی 70 سانتی‌متر و در برخی موارد به 150 سانتی‌متر می‌رسد.

گل‌گاوزبان اروپایی با گل‌گاوزبان ایرانی تفاوت‌های ظاهری و خواص دارند. اکثر افراد این دو گیاه را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند.

این دو گیاه از تیره گاوزبانیان هستند اما ازنظر سرده با یکدیگر تفاوت دارند.

خواص دارویی این دو گیاه کمی با یکدیگر تفاوت دارد. گل‌های گل‌گاوزبان ایرانی درشت‌تر از گل‌های گیاه گاوزبان اروپایی است. گل‌های گل‌گاوزبان اروپایی به رنگ لاجوردی و شبیه گل انار بوده و تخم این گیاه دایره‌ای شکل و لعابی است. این گیاه در کوه‌های البرز بسیار زیاد یافت می‌شود.

امروزه به دلیل آثار زیان‌بار داروهای شیمیایی برخی افراد به گیاهان دارویی و طبی سنتی روی آورده‌اند. اما باید برای مصرف گیاهان دارویی از خواص و مضرات آن‌ها اطلاع داشته باشید.

گیاه گل‌گاوزبان اروپایی خواص متعددی دارد عبارت‌اند از: درمان سرماخوردگی، درمان عوارض زکام، آرام‌بخش، افزایش فشارخون، درمان ورم کلیه، معرق و ادرارآور، درمان افسردگی و التهابات. طبیعت گل‌گاوزبان گرم است. این گیاه نشاط‌آور، و شاداب کننده پوست و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن می‌باشد. استفاده از گیاه گل‌گاوزبان به علت داشتن آلکالوئید برای زنان باردار و کودکان توصیه نمی‌شود.

این گیاه همچنین در بهبود اختلالات گوارشی، تنفسی و قلب و عروقی مؤثر می‌باشد و در درمان کولیک، گرفتگی، اسهال، اختلالات مثانه و آسم و برونشیت همچنین به‌عنوان تنظیم کننده متابولیسم و سیستم هورمونی بدن مورداستفاده قرار می‌گیرد.

خارهای کوتاهی بر روی برگ و ساقه گیاه گل‌گاوزبان وجود دارد که امکان دارد باعث خارش و حساسیت در پوست شود، به همین علت باید در هنگام برداشت یا بررسی بوته‌ها از دستکش استفاده کنید.

خواص گل گاو زبان اروپایی

نحوه کاشت:

گیاه گل‌گاوزبان در شهرهای نیمه گرمسیری و سردسیری به‌صورت یک‌ساله کاشت می‌شود و با شروع سرما از بین می‌رود.

برای کاشت این گیاه باید گلدانی به عمق حداقل 15 سانتی‌متری داشته باشد.

بذر گیاه گل‌گاوزبان اروپایی تا حدودی شبیه به بذر گیاه گل‌گاوزبان ایرانی می‌باشد تنها تفاوتی که دارد اندازه آن 2 الی 3 برابر بذر گل‌گاوزبان ایرانی می‌باشد.

بذر گل‌گاوزبان اروپایی با توجه به دما و شرایط کاشت معمولاً بین 7 الی 20 شروع به جوانه زدن می‌کنند، دمای جوانه زدن بذر این گیاه 21 الی 25 درجه و دمای رشد 28 الی 35 درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

برای کاشت بذر این گیاه ابتدا باید آن‌ها را به مدت 24 ساعت درون آب خیس نمایید و سپس در خاک مناسب بکارید.

برای کاشت خانگی این بذرها را در فصل بهار و پس از رفع کامل سرما می‌کارند. بذر این گیاه را می‌توان ابتدا درون گلدان کوچک یا سینی نشاء در عمق 1/5 الی 3 سانتی‌متری کاشت و پس از رسیدن به طول 5 الی 10 سانتی‌متر می‌توان آن‌ها را به گلدان یا زمین اصلی انتقال داد، همچنین می‌توان این بذرها را به‌صورت مستقیم در عمق 5 سانتی‌متری در گلدان و یا زمین اصلی کاشت.

خواص گل گاو زبان اروپایی

خاک مناسب:

خاک مناسب برای کاشت بذر این گیاه باید سبک و همچنین زهکشی مناسبی داشته باشد، می‌توانید برای کاشت این گل‌ها در گلدان از ترکیب کوکوپیت و پرلیت یا پیت ماس و کمپوست استفاده کنید.

برای کاشت این بذر در باغچه و مزرعه ابتدا باید خاک را به عمق 15 الی 20 سانتی‌متر زیرورو کرد و سپس خاک را با کود حیوانی پوسیده یا کمپوست مخلوط نمایید، سپس گیاهان آماده‌شده و نشاء شده را به‌صورت ردیفی درون خاک بکارید، بهتر است فاصله بین هر دو بوته 50 سانتی‌متر و هر دو ردیف را 50 الی 70 سانتی‌متر در نظر گرفت.

بستر کشت این بذرها تا قبل از جوانه زدن باید همیشه مرطوب اما غرق آبی نه، همچنین برای جوانه زدن سریع این گیاه می‌توانید بر روی بستر کاشت پلاستیک شفاف قرار دهید، با این کار دمای زیر پلاستیک بالا رفته و باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر هوا گرم باشد از این روش استفاده نکنید و خاک را مرطوب نگه دارید.

آفات:

دو نوع آفات وجود دارند که به این گیاه خسارت وارد می‌کند یکی از آن‌ها کرم برگ‌خوار و دیگری سفیدک پودری است.

علف‌های هرز را از همان ابتدا حذف کنید، وجود علف هرز باعث جذب مواد مغذی خاک شده و باعث کاهش مواد دریافتی موردنیاز گل‌گاوزبان می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید :