ارسال شده در 1397/11/22

کدام درخت چوب بهتری دارد؟

بسم الله الرحمن الرحیم

*چوب:

چوب

از آن جایی که چوب دارای ویژگی هایی هم چون : انعطاف پذیری،فرم پذیری،رنگ بندی مختلف،بافت خاص و وزن پایین می باشد در ساختمان سازی،صنعت و موارد فراوان دیگر مورد استفاده  قرار می گیرد.

چوب پائولونیا

انسان ها برای جلو گیری از آسیب وخرابی کمتردر مناطق زلزله خیزاز چوب به عنوان مصالح ساختمانی استفاده می کنند.

همچنین چوب در ساخت قایق ، کشتی و ابزار ساخت و ساز از قبیل :داربست ، قالب سازی و... مورد استفاده قرار میگیرد.

در واقع چوب جزو اولین وقدیمی ترین مصالح ساختمانی طبیعی تجدید پذیرمحسوب میشود.

چوب پائولونیا

برای استفاده از انواع  مختلف چوب در هر زمینه ای ابتدا شناخت ان لازم است،یعنی به مقدار  رطوبت آن ،نوع چوب ،محل رویش،پهنای دایره ی سالانه ، درجه حرارت ، جهت  الیاف چوب و تعداد  گره های روی چوب و ... توجه شود.

*تاریخچه ی چوب در ایران :

چوب

از شواهد ممکن بر می آید که در هزاره اول  و دوم قبل  میلاد چوب نقش اساسی در ایران داشته است و همینطور در ادامه ی آن یعنی دوره ی هخامنشی،مادها  و همچنین در دوره های قاجاریان  و معاصر نیز کار بردی بوده است.

چوب

برای مثال نقش برجسته های چوبی در قصر آپادانا  در دوره ی هخامنشی و همینطور نقش برجسته ی یک درباری ماد در حال حمل یک صندلی چوی که مربوط است به 500 سال قبل از میلاد .

در دوران قاجار نیز چوب در ساختمان ها به اشکال مختلف  و خاصی از جمله کلاه فرنگی و طرح های شمش العماره در تهران ،باغ ارم در شیراز و ... به کار رفته است . همین طور در یک صد سال اخیر نیز موارد استفاده ی فراوانی از جمله کار های هنری و تزئنی ، ساختن در و پنجره هایی با ظرافت بالا،ساخت میز و صندلی و نمای ساختمان و ... داشته است.

چوب

*انواع چوب

چوب ها به دو دسته مختلف سخت و نرم تقسیم میشوند.

چوب

*راه های نگهداری از چوب :

در قدیم برای محافظت چوب از خطر موریانه زدگی و رطوبت بر روی سطح چوب سوخت ناقص میکشیدند مثلا : از دوغاب آهک یا اندود قیر های طبیعی یا از تزریق طبیعی قطران رقیق استفاده می شده . به طور مثال برای نگهداری از تیر برق ها و تلگراف ها این روش را به کار میبردند.

اما امروزه در کشور های صنعتی بزرگ،چوب به وسیله ی مواد شیمیایی به روش های مختلف ،عایق و تزریق محافظت شده. همچنین با تکنولوژی ،چوب ها را  به عمل می آورند که تاثیر آن در آتش سوزی و عمر چوب دیده میشود.

یکی دیگر از متداول ترین روش های محافظت و نگهداری  چوب از پوسیدگی و تخریب :پایین آوردن رطوبت آن ینی خشک کردن چوب با توجه به رطوبت نسبی و آب و هوای هر منطقه است .

چوب

 

*شکل ظاهری چوب

در ابتدا درخت قطع شده وفقط سرشاخه ها و گره های بر جسته ی آن حذف میشود و به صورت یک تنه ی گردو صاف در می آید . که هر تنه طول و قطر متفاوتی دارد  و با توجه به اندازه ی آن مورد استفاده اش نیز فرق  میکند .

در مرحله ی بعد به وسیله ی اره های برقی دستی و اره های دستگاهی بزرگ هر تنه به ردیف هایی با ضخامت  دلخواه در می آید که به آن الوار میگویند . و اگر این الوار ها به صورت قطری برش بخورند ،اصولی تر و مقاوم تر  خواهند بود .

چوب

 

   

دیدگاه خود را بنویسید :