ارسال شده در 1397/11/24

در چه مناطقی پاپایا بکاریم؟

پاپایاcarica papaya:

 

 پاپایا

گیاهی علفی ،همیشه سبز ،چند ساله،گلدار،دانه های تک لپه ای است.پاپایا یاهمان خربزه درختی از گروه طالبی ها است.درختی کوچک بایک ساقه(تنه)ای چوبی،نرم وبدون شاخه که میوه و برگهای آن در انتهای ساقه بوجود می آیند که ارتفاع آن به۴-۱۰متر می‌رسد،است.

 

این گیاه برگهای بزرگی به ابعاد۱۵-۷۰سانتی متر ومیوه هایی باطول۱۵-۴۵سانتی متر وقطر۱۰-۳۰سانتی متر که رنگ  آن هازرد و نارنجی(شبیه به رنگ کدوحلوایی)است،دارد. درون میوه ها توخالی با دانه های گرد وسیاه رنگ است.

 پاپایا

این گیاه در تمام طول سال میوه می دهدوعمر آن به ۲۰سال می‌رسد اما عمر اقتصادی ومفید آن ۳سال است.این گیاه پس از کاشته شدن ۶-۱۰ماه طول می کشد تا به باربنشیند.

 

شرایط مناسب برای گیاه پاپایا

پاپایا

 

نور مناسب برای گیاه پاپایا

 

این گیاه به نور مستقیم و فراوان خورشید نیاز دارد.

 

خاک موردنیاز برای گیاه پاپایا:خاک لومی شنی برای این گیاه مناسب است.این گیاه به خاکی غنی از مواد آلی ومغذی نیاز دارد ویا می‌توانید از مخلوط خاک معمولی به اضافه کمپوست استفاده کرد.بروی خاک نیز مقداری مالچ بپاشید.

 papaya

دما:این گیاه گیاهی گرمسیری است و برای جوانه زنی نیاز به دمایی   بین۲۴-۳۰درجه احتیاج دارد.این گیاه در محیط های سرد گلدهی ومیوه ندارد وبه عنوان گیاهی زینتی در گلدان از آن استفاده می‌شود.

 

آبیاری گیاه پاپایا:پاپایا به آب زیاد احتیاج دارد واز طرفی مستعد پوسیدگی در ریشه هایش است و آبیاری بیش از حد وبخصوص در آبوهوای سرد از شایع ترین مشکلات پرورش این گیاه است.در هوای سرد آبیاری هر۷-۱۰روز یک بار کافی است.

 

کوددهی: گیاه پاپایا به کود ومواد مغذی زیادی احتیاج دارد.کودنیتروژن دار برای این گیاه مناسب است.از کود کامل مثل کود مرغ نیز میتوان استفاده کرد.

 

تکثیر: کاشت گیاه پاپایا از طریق بذر به روش بذر بهترین نتیجه را دارد.

 

بذر هارا باید در فاصله های۱-۳از هم کاشته ودر هر نقطه دو بذر قرار دهید.پس از جوانه زنی که معمولا ۲-۳هفته طول می کشد،گیاه ضعیف تر راحذف کنید.این گیاه دارای دوجنس نر و ماده است که گیاهان نر قادر به میوه دهی نیستند.پاپایا باید از همان ابتدا در زمین کاشت زیرا نسبت به جابه جایی حساس است.

 

زمانی که گیاه پاپایا به حدود یک متر رسید گیاه شروع به گلدهی می کند که گل نر این گیاه باساقه ای بلندوچندین شکوفه ی کوچک است اما گل ماده معمولا یک شکوفه ی تکی داردکه به ساقه نزدیک تر است.

پاپایا

 

مشکلات شایع در پرورش گیاه پاپایا:

 

این گیاه دارای سیستم ریشه ای کم عمق است پس بادهای قوی میتواند به آنها آسیب برساند وبه راحتی از خاک جدا کند.

 

آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه ها می شود .این گیاه رادر فصول سرد باید خشک نگه داشت.

هرچه سن گیاه بیشتر میشود تنه سنگین تر شده وبه راحتی بایک ضربه از خاک جدا می شود.

 

با افزایش سن گیاه دسترسی به میوه ها سختتر است که باید از نردبان استفاده شود.

پاپایا

 

هرچه درخت بلند تر شود کیفیت میوه ها چه از نظر طعم وچه از نظر اندازه کاهش می یابد.

 

مشکل دیگر اینکه پرندگان این گیاه را خیلی دوست دارند وبه آن آسیب می زنند.

 

 

فواید پاپایا:

 

بدن رادر مقابل آرتروز و بیماری قلبی محافظت می کند.

پاپایا

 

سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند.

 

خاصیت ضد التهابی دارد.

 

به سلامتی ریه کمک میکند.

 

دیدگاه خود را بنویسید :