ارسال شده در 1398/04/18

درخت پالونیا، جایگزینی برای جنگلداری پایدار

درخت پالونیا، درخت پائولونیا یا Paulownia tree

در سراسر جهان، مراکز شهری و مزارع مختلفی گسترش می یابند که اغلب هزینه های سنگینی بر سیستم های جنگلی روی دست ما می گذارند، که اغلب قربانی درخواست بالای ما انسان ها برای چوب هستند. از دست دادن این نوع سیستم ها باعث آسیب جدی به اکوسیستم هر منطقه می شود: در حالی که رطوبت خاک و رطوبت هوا کاهش می یابد، در نتیجه فرسایش خاک نیز افزایش می یابد. این تغییرات و دگرگونی ها که در اکوسیستم به وجود می آیند، منجر به افزایش دمای هوا، الگوهای بارندگی تغییر یافته و غیر قابل اعتماد و تخریب خاک می شوند.

این مشکل به طور ویژه در شمال آفریقا و خاورمیانه در وضعیت حادی قرار دارد، مناطقی که در آن ها چندین کشور از بالاترین میزان نسبی جنگل زدایی در جهان برخوردار می باشند. این منطقه بیش از 2000 سال است که مکانی برای کشاورزی فشرده است و زمین های بسیار کمی جنگل سازی شده و حتی از این جنگل ها باقی مانده است. در نتیجه، تا 90 درصد محصولات جنگلی در این کشورها، از کشورهای دیگر وارد می شوند.

در کنار ناپدید شدن جنگل ها، تقاضای جهانی چوب نیز در حال افزایش است. اخیرا مشاور متخصص FAO در مورد مدیریت جنگل های پایدار (رم، 3-5 فوریه 2003) تخمین زده است که مصرف جهانی محصولات چوب در سال 2010 به میزان 10 درصد  و تا سال 2015 به میزان 15 درصد افزایش خواهد یافت.

در حالی که منابع محدود و تاریخچه طولانی کشاورزی فشرده ممکن است مشکلات در شمال آفریقا و خاورمیانه را برجسته کند، میزان جهانی جنگل زدایی همچنان افزایش می یابد و با افزایش تقاضا برای محصولات چوب به ایجاد نیاز حیاتی برای پروژه های مدیریت جنگل ها برای برآورده ساختن درخواست های در حال رشد بازار جهانی است.  

راه حل ما: درخت پالونیا یا  درخت پائولونیا

درخت پائولونیا یا Paulownia tree یک راه حل منحصر به فرد و ایده آل را برای این مشکل فراهم می کند. این نوع درخت ها، درخت هایی سریع الرشد هستند که دارای چوب با دوامی بوده و نیاز به حداقل مدیریت و سرمایه گذاری بسیار کمی دارند. برداشت در طی 8 الی 10 سال آغاز می شود و می تواند تا زمانی که مورد نظر است، سالانه ادامه یابد، زیرا که شاخه های جدید از پشته های درختان بریده شده رشد می کنند.

ما انواع مختلفی از درخت پائولونیا در گلخانه هایمان داریم. انواع مختلفی مانند پالونیا تومنتوسا و پالونیا الونگاتا وجود دارند، ما یک برنامه پرورش این نوع درخت ها را در نظر گرفتیم، درختان را هم بر اساس شکل بافت، الگوی شاخه را پس از چندین و چند سال تحقیق و آزمایش در نظر گفتیم، در آخر پنج نوع از این درخت ها برای کاشت انتخاب شدند. یکی از گونه های جدید، PS، برای اهدافی مانند تولید چوب بسیار مناسب است که در حال حاضر در مزارع ما در حال تولید هستند.

 

 تاریخچه : درخت پالونیا یا  درخت پائولونیا

حداقل شش گونه درخت پالونیا در حال حاضر شناخته شده است: پالونیا الونگاتا، پالونیا فارگسی، پالونیا فورتونی،  پالونیا گلابراتا، پالونیا  تایوانیانا و پالونیا تومنتوسا. درخت پائولونیا در چین برای حداقل 3000 سال است که در حال کشت است؛ "پژوهشی بر روی پائولونیا" توسط چن چو در سال 1049 میلادی در سلسله سواحل شمالی منتشر شد. شواهدی وجود دارد که در حدود 600 سال پیش از میلاد از درخت پالونیا برای ساختن تابوت استفاده می شد. برای قرن ها، چینی ها پالونیا را در اطراف خانه هایشان کاشته اند تا ققنوس را جذب کرده و خوش شانسی را به سمت خود بکشانند.

چوب پالونیا از چین به ژاپن صادر می شد، از آن برای تولید صنایع دستی مانند kotos (چنگ) و tansa (قفسه های عروسی) استفاده می شد. در برخی از مناطق ژاپن رسمی وجود دارد که زمانی که دختری بدنیا می آید، یک درخت پالونیا کاشته می شود تا در هنگام ازدواج آن دختر، صندوق عروسی او را تزیین کرده و با چوب آن بسازند.

متحده در دهه 1800 پالونیا در ایالات معرفی شد، زمانی که بذر پائولونیا به عنوان مواد بسته بندی برای کارد و چنگال چینی استفاده می شد، در طبیعت رها شده  و در آنجا رشد کردند. درخت های پائولونیا توسط ژاپنی ها در دهه 1970 کشف شد و از آن زمان به تمرکزی برای پروژه های صادرات چند میلیارد دلاری تبدیل شده است.

  واژه شناسی

پالونیا یا پائولونیا یک درخت جنگلی با برگ های پر زرق و برق با پوست خاکستری قهوه ای است. برگ ها دارای دمبرگ های بلند و ترتیب مخالف هستند. برگ های جوان حدودا به اندازه 80 سانتی متر هستند، در حالی که برگ های بالغ کوچک تر و حاشیه ای صاف و موج دار دارند. سطح زیرین برگ با یک لایه متراکم از موهای ریز پوشیده شده است. پائولنیا انتومیفیال است و می تواند برای تولید دانه های کوچک، بیضوی، غشایی با بال های رشته ای گرده افشانی کند.

درخت پائولونیا بسیار با دوام و سخت است. این درخت ها طیف وسیعی از دما را تحمل می کنند و شناخته شده است که در ارتفاع های بالغ بر 2000 متر رشد می کنند. در شرایط مطلوب، در فصل اول رشد حدود 5 الی 6 متر رشد در ارتفاع و حدود 3 الی 4 متر افزایش قطر درخت مورد انتظار است.

درخت پالونیا درختی با ریشه های عمیق با سیستم ریشه ای پیشرفته است. معمولا چندین ریشه بزرگ و دوقطبی شاخه دار وجود دارد که به سمت پایین در حال رشد هستند (تا طول 8 متر). ریشه های جذب کننده 1-5 میلی متر ضخامت و تا 60 سانتی متر طول دارند. در خاک های شنی، 76٪ از سیستم ریشه های جذب کننده 40 سانتی متر -100 سانتی متر عمق دارند. تنها 12 درصد از ریشه در 40 سانتی متر اول خاک قرار دارند.  توسعه سیستم ریشه به شدت تحت تاثیر ساختار خاک قرار دارد. خاک شنی که به خوبی خشک شده است، برای درخت های پالونیا بسیار مناسب است و باعث رشد عالی آن ها خواهد شد. کاشت پائولونیا نیاز به حداقل ورودی های تولیدی دارد. همچنین می تواند به آسانی کشت درهم ردیفی شود. یک درخت که به درستی نگهداری شود، یک متر مکعب چوب جنگلی در 8 تا 10 سال تولید کند، پس از آن یک ساقه جدید تولید خواهد شد. بنابراین، شما می توانید تنها با یک بار کشت و زرع ،چندین بار برداشت داشته باشید، که منبعی پایدار و قابل بازیابی از چوب را فراهم می کند.

 

 کشت / پرورش جنگل و آب و هوا 

پائولونیا می تواند بین عرض جغرافیایی 40 ° N و 40 ° S و در ارتفاعات تا 2000 متر کاشته شده و تولید شود. اگر چه درخت می تواند در دمای بین -20 ° C و +40 ° C مقاومت کند، شرایط مطلوب برای رشد بین 24 تا 29 درجه سانتیگراد است. در مناطقی که در فصل ها تنوع قابل توجهی از دما وجود دارد، توصیه می شود که درختان جوان را در زمستان با علف پیچانده (برای محافظت از پوست برای جلوگیری از یخ زدن) و در تابستان برای محافظت در برابر با آفتاب شدید آن ها را رنگ کنید. درختان جوان پائولونیا بسیار بلند هستند اما ممکن است هنوز سیستم ریشه ای گسترده برای ارائه لنگر ایجاد نکرده باشند. بادهای قوی می توانند موجب شکستگی یا متمایل شدن ساقه ها شوند، که باید آن ها را اصلاح کرد.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید :