ارسال شده در 1398/04/21

مزیت های پرورش درختان پائولونیا(Paulownia)

مزیت های پرورش درختان پائولونیا (Paulownia)

 

درختان پائولونیا (Paulownia) در درجه اول برای تولید چوب بکار می روند. چوب بدست آمده از این نوع درختان تزئینی و نرم است و به راحتی می توان با آن ها کار کرد، اما علی رقم وزن آن، از سختی مناسبی برخوردار است و به راحتی پیچ نمی خورد یا نمی شکند. به عنوان یک چوب نازک، می توان آن را جایگزین چوب جنگل های استوایی کرد و برای ساخت محصولاتی که از چوب بهره می برند به کار برد. برخی موارد استفاده از چوب این نوع درختان شامل درب ها، قاب پنجره ها و دیگر لوازم داخلی و هم چنین مبلمان و هر جایی که شما نیاز به یک دید بصری بسیار زیبا دارید، به عنوان مثال در هواپیما و یا قایق ها و... می تواند به کار گرفته شود.

اصالت درختان و گیاهان پائونیا به چین بازمی گردد. نام گیاه شناسی آن Paulownia tomentosa یا پائولونیا تومنتوسا است، اما معمولا به عنوان شاهزاده خانم (princess) یا گیاه شاهزاده (empress tree) شناخته می شود. این درختان در مناطق خشکسالی کشاورزی ایالات متحده از 5 تا 9 رشد می کنند. این ها درختان برگ ریز هستند، به این معنی که این درختان برگ های خود را در پاییز انداخته و در فصل بهار برگ هایی تازه رشد می کنند.

 

رشد سریع درختان پالونیا

درختان پائولونیا با سرعت فوق العاده ای رشد می کنند، به عنوان مثال هر ساله بالغ بر 3 فوت بر ارتفاع خود اضافه می کنند. آن ها به سرعت در یک درخت سایه انداز با ارتفاع 30 تا 40 پایی با عرض 30 تا 40 فوت تبدیل می شوند. نوع خاک چندان برای این درخت مهم نیست، البته تا جایی که خاک رس نباشد که به سختی می توان از آن ها آب کشید. pH خاک می تواند اسیدی، خنثی یا کمی قلیایی باشد. این درخت پس از اینکه کاشته می شود، از نظر خشکسالی می تواند تحمل می کند و توسط آلودگی هوا نیز آن را چندان اذیت نخواهد کرد.

 همچنین درختان پائولونیا برای کاربردهای مختلف زیست توده، علوفه، سایه، حفاظت از محصولات، جلوگیری از تخریب زمین از طریق فرسایش یا شوری، تولید عسل در فصل بهار و ارزش برجسته آن به عنوان یک چشم انداز سریع و یک درخت ویژه است.

هم چنین آن ها به عنوان یک سینک برای فاضلاب با توانایی به سرعت تبدیل پساب غنی از مواد مغذی به چوب و زیست توده مفید تبدیل شده اند. رشد سریع و سطح بزرگ برگ آن ها باعث می شود پاوولونیا در تسویه کربن بسیار موثر باشد، در نتیجه به مبارزه با گرم شدن کره زمین به ما کمک شایانی می کند.

موارد استفاده از درختان پالونیا

در چین، درختان پالونیا را برای کاشت کنار جاده و به عنوان یک درخت زینتی محبوب مورد استفاده قرار می دهند. درختانی که در مزارع رشد کرده اند به طور کلی حلقه های رشد گسترده ای دارند، بنابراین چوب های نرم تری دارند، در مقایسه با این درختان، آن هایی که در حلقه های رشد کوچک تری قرار می گیرند چوب های سخت تری خواهند داشت.

با توجه به قیمت مناسب، در دسترس بودن، صدا و ظاهر آن برای ساخت گیتارهای الکترونیک بسیار محبوب شده است. اخیرا پائولونیا در ساخت یک گیتار برای Brad Paisley Fender Telecaste استفاده شده است.

درختان پائولونیا در سیستم های جنگلی آبی چینی استفاده می شود، زیرا آن ها سریع رشد می کنند، چوب آن سبک اما قوی است، گل های غنی از شهد هستند، برگ های آن ها علوفه ی بسیار مناسبی برای حیوانات مزرعه می باشند، این نوع درختان ریشه های عمیقی دارند، تاج پوشش کاملا پراکنده است به طوری که محصولات زیر آن هر دو مورد نور به اندازه کافی برای رشد و پناهگاه را دریافت می کنند.

زمانی در چین رسمی وجود داشت که هر زمان دختری در خانواده ای به دنیا می آمد یک درخت پائولونیا کاشته می شد، سپس در زمان ازدواج آن دختر، درخت را می بریدند تا از آن برای لوازم منزل و یا ساخت صندوق عروسی و حتی آلات موسیقی استفاده کنند.

اخیرا، چوب درختان پالونیا به عنوان مواد بدنه برای گیتارهای الکتریکی کم هزینه و به عنوان هسته برای اسکی توریست ها استفاده می شود. درختان Paulownia بسیار سریع رشد می کنند؛ رشد آن ها به گونه ای است تا زمانی که جوان هستند سالانه بالغ بر 20 فوت رشد می کنند. بعضی از گونه های پالونیا را می توان حتی پس از پنج سال برداشت کرد و از چوب آن ها استفاده کرد. هنگامی که درختان برداشت می شوند،  سیستم های ریشه های موجود خود بازسازی را بازسازی می کنند، که به آن ها نام "درخت فینیکس" (Phoenix tree) می دهند.

یکی از انواع درختان پالونیا Paulownia tomentosa  نام دارد، که اصالت آن ها به مرکز و غرب چین باز می گردد. پائولونیا تومنتوسا به عنوان یک درخت زینتی در پارک ها و باغ ها کشت می شود. این درخت جایزه انجمن باغبانی اهل سلطنت را به دست آورده است. در ژاپن، این درخت در هنگام تولد یک دختر کاشته می شود. هم زمان که دختران رشد می کنند و بالغ می شوند، درختان هم بزرگ شده و قد می کشند. سپس هنگامی که دختر به سنی قانونی برای ازدواج می رسد، درخت قطع می شود تا به اسباب لازم برای ازدواج و عروسی دختر تبدیل شود.

حکاکی چوب پالونیا یک نوع هنر در ژاپن شناخته می شود. در افسانه ها گفته شده است که ققنوس فقط بر روی در این درخت  و تنها زمانی که یک حاکم خوب در قدرت است فرود می آید. چندین نوع آلات موسیقی آسیایی از پالونیا تومنتوسا ساخته می شود.

از دانه های نرم و سبک وزن به عنوان یک ماده برای بسته بندی توسط صادرکنندگان چینی در قرن نوزدهم، قبل از توسعه بسته بندی پلی استایرن استفاده می شود.

اغلب این بسته بندی ها در طول راه و یا در راه آهن باز شده یا پاره می شدند که باعث ریختن بذر درخت پائولونیا بر روی زمین می شدند. این به خودی خود یکی از دلایلی بود که این نوع درختان در سرزمین هایی که به آن ها صادرات می شد، رشد کنند.

دیدگاه خود را بنویسید :