ارسال شده در 1398/04/25

معرفی درختان پائولونیا و بازار آن ها

معرفی درختان پائولونیا و استفاده های مختلف از این گیاهان و بازار آن ها

 

اصالت گیاهان پائولونیا یا همان paulownia که گاهی هم از آن ها به نام پالونیا یاد می شود متعلق به شرق است. این نوع درختان نام های دیگری هم دارند، به عنوان مثال گاهی از آن ها به نام درخت ملکه و یا Kiri tree نیز نام برده می شود. درختان پالونیا به دلیل رشد بسیار سریع خود، شاخه هایی که با سرعت شگفت انگیزی رشد می کنند، گل های اسطوخودوس معطر، برگ هایی به اندازه ی گوش فیل و ارزش اقتصادی فوق العاده شان شناخته می شوند و مورد توجه قرار گرفته اند. بازار اصلی تجاری این گیاهان در ژاپن است. از درختان پائولونیا برای ساخت مبلمان، جعبه های هدیه، کاسه ها، اسباب بازی ها، کلاه ها، صنایع دستی و وسایل و آلات موسیقی استفاده می شود. از این چوب ها نیز برای محصولات سنتی مانند الوارهای ساخت و ساز، تخته چندلا و چوب مخصوص روکش مبل و غیره استفاده می شود.

اگر چه بسیاری از گونه های مختلف گیاهان پائولونیا در آسیا وجود دارند، بسیاری از آن ها به عنوان درختان نیمه استوایی در نظر گرفته می شوند و در جنوب شرقی ایالات متحده به عنوان درختان بازاری و اقتصادی در نظر گرفته نمی شوند. سه گونه مختلف از درختان پائولونیا که معمولا برای کاشت در ایالات متحده توصیه می شود، عبارتند از Paulownia tomentosa (پائولونیا تومنتوسا)، P. fortunei (پائولونیا فورتونی - درختان پائولونیا با گل های سفید) و P. Elongata (پائولونیا الونگاتا). درختان پائولونیا رویال (Royal Paulownia) نسبت به دمای سرد زمستان تا 0 درجه فارنهایت دوام می آورند و از تحمل بیشتری برخوردار هستند، در حالی که P. fortunei یا (درختان پائولونیا فورتونی) و P. elongata (پائولونیا الونگاتا) نسبت به دمای زمستان های سرد بیشتر حساس هستند و باید در مناطقی کاشته شوند که دمای زمستان آن ها زیر 20 درجه فارنهایت نرود.

در ژاپن، از چوب درختان پائولونیا به دلایل مختلفی مانند این که چوب این درختان زیبا، قوی، سبک وزن و دارای قابلیت ایجاد صداهای زیبایی هستند برای محصولات بسیاری استفاده می شوند که این به خودی خود یکی از دلایل مختلفی است که این درختان از صرفه اقتصادی بالایی برخوردار می باشند. به راحتی می توان با چوب این درختان کار کرد، به طوری که این چوب ها ترک نخواهند خورد و نمی شکنند، میخ به راحتی وارد آن ها می شود و به راحتی و به سرعت خشک می شوند. درخواست و تقاضا برای چوب درختان پائولونیا به قدری بالا است که  ژاپن این چوب ها را از چین، تایوان، ایالات متحده، برزیل، آرژانتین، پاراگوئه و تایلند وارد می کند.

درختان پائولونیا حدودا 150 سال پیش در آمریکا به عنوان درختانی زینتی و برای زیبا کردن مناظر معرفی شدند که در حال حاضر در حدود 33 ایالت کاشته می شود و پذیرفته شده اند.  هنگامی که کارخانه های چوب بری و الوارسازی آمریکایی از بازارهای قوی برای درختان پائولونیا و چوب آن ها در دهه 1970 آگاه شدند، شروع تازه ای برای این گیاهان در آمریکا بود. در آن زمان هزینه های بسیار بالایی برای درختان وحشی با رشد آهسته پرداخت می شد، که عمدتا هم دلیل آن به خاطر اندازه و نزدیکی حلقه  رشد آن ها بود. این شرایط تقاضا برای کیفیت بالای چوب مورد نظر برای بسیاری از محصولات ژاپنی، به ویژه ابزار و سایر موارد تخصصی ایجاد کرد. از آنجایی که بیشتر درختان وحشی بریده شده بودند، توجه عموم به درختان پائولنیا که رشد سریعی هم داشتند در مزارع تغییر یافت. گیاهان پالونیا در ایالات متحده نسبتا جدید هستند، به طوری که قدیمی ترین آن ها در اواخر دهه 1970 کاشته شده اند. بنابراین، در مورد مدیریت کاشت پائولونیا، به ویژه در طی مراحل بعد موارد بسیاری وجود دارد که باید مورد آزمایش و تحقیق قرار بگیرند که کشاورزان، محققان، افراد حرفه ای و رشد دهندگان این نوع درختان را با چالش مواجه می کنند.

اکثر بازاری که توسط آمریکا برای درختان پائولونیا مورد استفاده قرار می گیرد توسط ژاپن تامین می شود. تنها درختان با رشد آهسته، درختان با رتبه بالا از ایالات متحده توسط تجار ژاپنی مورد توجه قرار می گیرند و درست برعکس آن، درختان با رتبه های پایین تر و درختان با رشد سریع تر از ایالات متحده خریداری نمی شوند. درختان با این ویژگی ها را می توانند به راحتی با منابع کمتر از طریق ژاپن به دست آورند. کار آفرینان در حال تلاش برای توسعه بازار برای درختان پائولونیا در ایالات متحده به دلیل ویژگی های برتر قدرت و وزن و کارایی چوب این درختان هستند، اما عرضه چوب تا حدودی محدود است. این نشریه، شایع ترین شیوه های فرهنگی مورد استفاده برای تولید درختان پائولونیای قابل فروش را توصیف می کند.

 

بسیاری از دانه های کوچک یا نهال گلدانی پائولونیا با باد پراکنده شده اند. با این حال، دانه ها جوانه نخواهند زد و زنده نخواهند ماند مگر اینکه بذر در خاک استریل افتاده باشد. جوانه های جوان گیاهان پائولونیا دارای میزان بالای مرگ و میر ناشی از خسارات ناشی از انواع مختلف قارچ ها می باشند. به طور کلی، درختان پائولونیا در مناطق آزاد ساکن نمی شوند، مگر اینکه خاک استریل وجود داشته باشد، همان طور که در فعالیت های ساخت و ساز، مناطق سوزانده شده و بریدگی جاده ها وجود دارد. به علت حضور قارچ ها، درختان پائولونیا در مناطقی که این وارد حضور دارند ساکن نخواهند شد.

درختان پائولونیا معمولا در لبه جنگل ها پیدا می شوند، در جاهایی که نور خورشید به صورت کامل به آن ها می رسند، درست برعکس داخل جنگل که نور خورشید کم تر به آن جا رسیده و از نور کمتری برخوردار هستند. با توجه به نیازهای شدید نور خورشید و خاک، مقدار زیادی  درختان  پائولونیا در سال های اخیر کاهش یافته است. پراکنده شدن بذرهای درختان پالونیا از داخل مزارع به خارج آن ها، به نظر نمی رسد که باعث افزایش این نوع درختان در خارج از مزارع شده باشد.

هزینه های تولید درختا پائولونیا به طور گسترده ای متفاوت است و به دلایل و عوامل مختلفی بستگی دارند. سرمایه گذاری در وقت تان، کیفیت زمین، تجهیزات و هزینه های استخدام افراد و کارگرها، همه و همه بر روی هزینه های تولید درختان پائولونیا از اول تا آخرین مرحله برداشت تاثیر دارند.

دیدگاه خود را بنویسید :