ارسال شده در 1398/04/26

آموزش کاشت و تولید درختان پائولونیا- بخش دوم

آموزش کاشت و تولید درختان پائولونیا 

 

 هرس کردن

هرس کردن نهال پائولونیا هیبرید، عمل برداشتن جوانه ها و شاخه های جانبی به جهت رشد سریع تر به طرف بالا و بهبود کیفیت ریشه ها می باشد.. از بین بردن این جوانه ها و شاخه ها قبل از تبدیل شدن به چوب، اجازه می دهد تا ساقه تا زمانی که ارتفاع مورد نظر برسد بدون شاخه بماند. جوانه ها و شاخه ها را باید  به مدت 3 سال، چندین بار در هر یک سال بعد از کاپایس کردن هرس کنید تا ساقه ها را به خوبی حفظ کنید. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که نباید به هیچ وجه بیش از حد شاخه ها و جوانه ها را هرس کنید. نسبت حداقل موثر تاج (طول تاج / طول مجموع درخت) حدودا 30 درصد باید حفظ شود.

کنترل آفات

می توان گفت درختان پائولونیا به نسبت کم تر مشکلاتی نظیر آفت ها را تجربه می کنند. با این حال، درختان گاهی اوقات تحت تاثیر حشرات، بیماری ها و آفات حیوان قرار می گیرند. از بین بردن حشرات ممکن است باعث آسیب جزئی شود، اما درختان پلونیا در اثر حملات حشراتی به طور جدی آسیب نمی بینند. فاسد شدن ساقه های درختان پائولونیا می تواند برای این نوع درختان یک مشکل جدی به حساب بیاید.

نگه داشتن درختان در یک شرایط رشدی و  پرورش مناسب معمولا از گرفتار شدن به عفونت های قارچی جلوگیری می کند. برخی از آفات حیوانی، مانند موش، موش های صحرایی، خرگوش، موش خرمای کوهی امریکا و گوزن ها نیز باعث مشکلاتی مانند تغذیه ریشه یا مالش شاخ هایشان به این درخت ها می شوند. جهت کنترل همه آفات باید از روش های استاندارد برای سایر محصولات درختی استفاده شود. جهت مطلع شدن از جزییات لازم در رابطه با حشره کش ها و آفت زدایی پیشنهاد می شود حتما با نگهبان جنگل محلی خود صحبتی داشته باشید و اطلاعات لازم را دریافت کنید. اگرچه خورشید یک مشکل از لحاظ آفات نیست، اما می تواند باعث آسیب جدی به درختان پائولونیا شود.

هنگامی که درخت های پائولونیا دارای ساقه های حدودا 16 فوتی تمیز و صاف هستند، هرس کردن و یا آبیاری بیشتری دیگر نیاز نخواهد بود. همان طور که درختان رشد می کنند، ان ها هم شروع به رشد کرده و با یک دیگر به رقابت می پردازند تا هر کدام بتوانند فضای بیشتری را اشغال کرده و در نهایت بیشتر از بقیه رشد کنند. نرخ رشد قطر شروع به کم شدن می کند. رشد قطر توسط تراکم درخت تحت تاثیر قرار می گیرد. اگر تراکم بیش از حد بالا باشد، نازک کردن ممکن است ضروری باشد. یک سطح تراکم مناسب را انتخاب کنید و آن را با نازک کردن های دوره ای پایدار نگاه دارید.

به طور کلی، 6 حلقه رشد در اینچ یا رشد قطر 1/3 اینچ در سال، نرخ رشد قابل قبولی برای تولید درختان با ارزش در بازار فعلی است. به یاد داشته باشید که الوارهای با کیفیت و سودآور درخت های پالونیا برای صادرات به آرامی رشد می کنند، و حلقه های رشد کوچکی هم دارند.

برداشت محصول

هنگامی که درختان به یک اندازه قابل فروش رسیده اند، کشت و زرع می تواند شروع شود و می توانید شروع به برش و برداشت محصولات تان کنید. هم زمان با این که درختان شما نزدیک به بالغ شدن هستند، به طور مرتب قیمت های بازار را بررسی کنید. توصیه می کنیم رقبای خود را به رقابت دعوت کنید تا بتوانید بهترین قیمت و ارزش را برای الوارها و چوب های خود بدست آورید. می توانید به طور گسترده برای محصولات و الوارهای خود تبلیغ کنید، یا می توانید برای محصولات خود مزایده راه اندازی کنید که همراه با قرارداد هم همراه باشید، این ها می تواند دو تا از بهترین راه ها برای بدست آوردن ارزش و قیمت هایی بالا برای چوب تان باشد.

 

توصیه های نهایی

پیشنهاد می شود در صورتی که تمایل دارید از درختان پائولونیا چوب های با کیفیتی دریافت کنید، آن ها را در سال های اولیه بکارید. مهم نیست که چگونه آن ها را میکارید، حداقل در سال های اولیه نیاز دارید درخت ها را در رقابت شان کنترل کنید و زیر نظر داشته باشید. برای انجام این کار، به طور مکانیکی پوشش گیاهی را حداقل 3 فوت از اطراف پایه گیاهان حذف کنید. علف کش ها نیز می توانند در این کار موثر باشند. باز هم پیشنهاد می کنیم برای استفاده از علف کش ها حتما با متخصصین این کار مشورتی داشته باشید تا بتوانید بهترین نوع آن ها را انتخاب کرده و برای درختان خود استفاده کنید تا هم ضرری به آن ها وارد نشود و هم محصولی ایده آل دریافت کنید. درخت هایی که از آن ها به خوبی مراقبت نمی شود به طور کلی ضعیف شکل می گیرند و به طور معمول از لحاظ قدی خوب به خود اضافه نمی کنند و در بین الوارهای با رتبه بالا نیز قرار نمی گیرند.

پس از یک تا سه سال در مزارع، سیستم ریشه تا به حال زمان کافی را داشته و به اندازه کافی رشد کرده است و شما باید درختان فقط در بالای خط زمین قطع کنید. در طول توسعه سیستم ریشه، نیازی نیست که در رابطه با شکل درخت نگران باشید. برش درخت در بالای خاک و از بین بردن بخش فوقانی درخت، باعث می شود که همه ی درختان درمزعه شما به طور یکسان قد بکشند. این وضعیت خیلی بهتر از داشتن درخت های جوانی است که دچار ضعف در شکل هستند و یا از لحاظ قدی با یک دیگر فرق دارند.

انتخاب یک یا ترکیبی از تنظیمات رشد بستگی به اهداف پرورش دهندگان درختان پائولونیا و شرایط مکان نگاری مزرعه دارد. بهتر است در مزارعی با شیب مطلوب جنوب شرقی کاشته شوند که در این حالت از نظر باد و خورشید به طور نامطلوب تحت تاثیر قرار نمی گیرند.

 

خلاصه

تولید پائولونیا، سرمایه گذاری ای جدید در آمریکا محسوب می شود. تنها بازارهای موجود در ژاپن هستند. عدم اطمینان در مورد ویژگی های رشد آن در طیف گسترده ای از خاک ها و شرایط آب و هوایی وجود دارد.

اگر می خواهید به صورت موفق به کاشت و تولید درختان پائولونیا بپردازید، بهتر است این موارد را در نظر داشته باشید :

  • با دقت مزرعه ای که قصد دارید در آن گیاهان پائولونیا را بکارید را انتخاب کنید.
  • تولید و یا به دست آوردن موارد اولیه با کیفیت بالا.
  • اطمینان حاصل کنید که کشت به درستی انجام می شود.
  • نگه داشتن کنترل رقابت برای حداقل 3 سال.
  • مراحل پیشنهادی و مراحل هرس کردن را دنبال کنید.
  • برای دریافت کمک های فنی و ضروری با جنگل بان خود همکاری کنید.

 

دیدگاه خود را بنویسید :